Blog

11 Nisan 2008

Arı, Porsuk ve Yaşam Döngüsü

Ağaçların altında in benzeri yeni açılmış bir delik ve etrafa saçılmış toprak, orman yaşamını okumak için önemli bir fırsat.

Yeni kazılmış toprağın üzerindeki uzun tırnak izleri, deliği oluşturanın bir kazıcı, muhtemelen bir porsuk olduğunun göstergesi. Yaşamı sürdürmenin yanında üreme doğal döngünün en önemli evresini oluşturuyor. Açılan deliği dikkatle incelediğimde, dışarıda bulunan ölü yabani arılar dikkatimi çekiyor. Deliğin koyu karanlık ortamında bulunan ve bir yumağı andıran arı topluluğu hareketsiz yada çok yavaş.

Yumağın iç kısımlarında kraliçe arı biçimsel olarak görünüyor. Koruyucu dış tabakaya müdahale etmeden etrafı gözlemeyi sürdürüyorum. Etrafa dağılmış larvalar yüksek oranda protein içermeleri nedeniyle bir başka canlının yiyeceğini oluşturmuş. Ölü arılar muhtemel savunma gücünü oluşturanlar; onlar da işlevlerini yerine getirerek yaşam döngülerini tamamlamış.

Yaşama ve üreme içgüdüsü, neredeyse yok olma aşamasına gelmiş bu arı kolonisini yeniden biçimlendiriyor. Doğa kendi içerisindeki bu döngüyü zaman zaman bize acımasız gelen biçimiyle dengeliyor.
İşleyişin sağlıklı olması; çocuklarınıza kalacak dünyayı yaşanabilir kılacak.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir