Blog

14 Nisan 2008

Avusturya Yılanı / Coronella Austriaca

Bu yılanın türü Coronella austriaca tamamen zehirsiz uysal sevimli bir yılandır. Fotografını yolladığınız bir yavru büyüyünce 70 cm kadar bir boya ulaşabilir. Göz bebekleri yuvarlak pulları karinasızdır (çıkıntısız) sırt rengi sarımtrak kahverengiden- kırmızımsı kahverengiye kadar değişiklik gösterebilir. Sırtında küçük ve seyrek tertibedilmiş lekecikler vardır. Başın her iki yanında burun deliğinden başlayan koyu renkli bir temporal şerit (şakak şeridi) bulunur bu şerit boyun bölümüne kadar uzar. Ventral plaklar (karın altı plakları) griden kahverengiye kadar değişiklik gösterebilir bu renk üzerinde koyu lekecikler ve noktalar bulunur.

Genellikler çayır ve orman yakınlarında bulunan taşlık, kumluk ve çalılık yerlerde bulunur. Çok zorda kalırsa suya da girebilir az hareketlidir ve oldukça uysaldır çok ender olarak ısırır. Küçük kemirgenler, yavru kuşlar, ufak kertenkele ve yılanları yiyerek beslenir. Yumurtlayarak değil canlı doğurarak çoğalır.

Bir dişi 4-13 arası yavrular. Kafkasya’dan Balkanlar’a oradan İspanya, Norveç ve İsveç’e kadar geniş bir coğrafyada 2350 metre rakıma kadar yaşar. Türkiye’de Trakya, Kuzey Batı Anadolu ve Orta Anadolu’da yaşar.

Okan

http://reptile.fisek.com.tr/zehiry.htm

Genel, Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir