Blog

8 Nisan 2009

Baykuş Sineği / Ascalaphus Libelluloides

Doğa küçük ayrıntılarda sizlere benzersiz sürprizler sunar. Toprağın üzerindeki küçük kraterler doğal bir oluşum gibi gözükse de, gerçek hiç de öyle değildir. Bu küçük kraterlerin her biri bir tuzak, her biri Karınca aslanı larvalarının yaşam alanıdır. Karınca aslanı erişkin halde ince uzun vücudu, zar kanatları ve zarif uçuşuyla Yusufçuk böceğine benzer bir görüntü sergiler. Yaşam döngüsünün larva aşamasında, koni biçimli ve kum duvarlı bir çukur hazırlayarak, bu çukurun merkezine gömülür. Kum duvarlı bu konik yapı hareketli zemini nedeniyle bir tuzaktır. Kumdan ayırt edilemeyen bu böcek, başı ve çeneleri dışarıda olacak bir biçimde avını beklemeye başlar. Konik yapının içerisine düşen av dışarıya çıkmaya çalıştıkça hareketli olan kum duvarlar nedeniyle tuzağın merkezine yönlenir. Bu esnada karınca aslanı çenesinin üzerine aldığı kumu püskürtür gibi avına fırlatarak tuzağı çalıştır. Kum yağmuru, avın sersemlemesini sağlarken alttan alınan kumun üsttekiyle yer değiştirmesi avı karınca aslanın çenelerine taşır.

Bu çalışmadaki veriler, Faralya köyünde çocuklara yönelik doğa eğitimi alan Meriç ve Tuna Taneri’nin katkılarıyla sağlanmıştır.

zati erbaş

Yusufcuk yada kızböceğini (Ordanata) andıran yetişkinleri, bu böcekler gibi iyi uçucu değildirler. Karınca-aslanı uzun ince ve gösterişli antenleri ve farklı kanat deseni ile diğer Ordanata’lardan ayırt edilebilir. Geceleri aktif olan yetişkinler gün boyunca saydam kanatları ve kahverengi vücutları ile kamufle olarak hareketsiz dinlenir.

Sınıf
“Karınca aslanı” Myrmeleontidae ailesine aittir. Myrmeleontidae Yunanca “myrmex” (karınca) ve “leon” (aslan) anlamına gelen kelimelerden oluşmaktadır. Myrmeleontidae ailesi, “ağ kanatlar” anlamına gelen Neuroptera takımına girmektedir. Tüm Neuroptera’ların kanatlarında ağ-benzeri desenler bulunmaktadır. Neuroptera’lar başkalaşımını tamamlamış en ilkel böcek takımını oluşturmaktadır.

http://www.ivyhall.district96.k12.il.us/4th/KKhp/1insects/antlion.html

Doğa Okulu, Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir