Blog

15 Eylül 2008

Bir Yürüyüşün Kalitesi: Düzgün Hız ve Bol Su

Kamp yüklü dağ aşma etkinliklerinde ya da dağ yürüyüşlerinde başarı, güçle değil disiplinle doğru orantılıdır. Yapılan işin ne kadar hızla yapıldığı önem taşımaz. Yaşam kalitesini arttırmak, farkındalık sağlamak, hedefe birlikte varmak “başarı” demektir.

Kalbinizin sesi kulaklarınızda çınlamaya, aldığınız nefes bedeninize yetmemeye başladığında yaptığınız işi eksik yapıyorsunuz demektir.  Yürümeyi seven herkes, hızını bedeninden aldığı verilere göre ayarlamalıdır. Durmanız gerektiğini düşündüğünüzde, çoğu zaman öyle de olur; kalbinizin çırpınması durur, nefesinizdeki körük etkisi normale döner. Su içmeyi sevmediğini söyleyen pek çok yürüyüşçü tanıyorum. Bu durumda iki yudum su içmeyi ihmal ederseniz sorun çözülmek yerine artarak, ertelenmiş olur. Sonuçları ölümcül olan bu durumun çözümü göründüğünden çok daha basittir.

Bir yürüyüşün kalitesi düzgün hız ve bol suda gizlidir. Bedeninize düzenli yaptırdığınız iş sayesinde sabit kalp atımı sayılarına ulaşırsınız. Bu sayede kalbiniz bedeninizdeki işleyişi sağlarken zorlanmayacak, gereksiz yük taşımayacaktır. Zaman içerisinde yapacağınız küçük zorlamalarla birlikte, kalbinizin de iş yapabilirlik seviyesi artacaktır. Su, aldığınız besinlerin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Su dolaşım sisteminizi destekleyerek, kan yoluyla yapılan besin, elektrolit,  oksijen gibi hayati gereksinimlerin dolaşımını sağlar. % 70’i sıvı olan bir makinede eksilteceğiniz her damla su sizi risk altına sokar.

zati erbas

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir