Blog

11 Nisan 2009

Bok Böceği – Geotrupes Stercorarius

Ormanda yaşam döngüsü

Baharı bekleyen ağaçlar henüz yaprak açmadılar. Dalların üzerinde güneşi bekleyen sürgünler, ha patladı, ha patlayacak. Koyu gölgelikleri seven bitkiler hızlı bir yarış içerisindeler. En güzel çiçeği kim açacak? Belki bir çuha, belki de bir siklamen. Kim bilir? Bütün çaba, gelecek mevsim bu döngüyü devam ettirecek tohumları üretmek üzerine. Bir önceki mevsimin kuru yaprakları, orman tabanında toprağa dönüşmeyi bekliyor. Yaşam döngüsü bu devinimle sürüp gidiyor.

Bodur çalılar ve gölgelikler arasında gizlenen Karaca’nın bıraktığı dışkılar, onun yaşam alanına girdiğimizi gösteriyor. Dışkıların kusursuz yuvarlaklığı onun bir dişi olduğunu öğrenmemizi sağlıyor. Erkeklerin dışkıları ortasından basık, yassı bir fasulyeye benziyor. Bir doğa gezgini ve yürüyüşçüne bu izler, ormandaki yaşam döngüsü hakkında önemi veriler sağlıyor. Bu bilgiler sayesinde doğayı farklı bir gözle görüyor ve saygı duymayı öğreniyoruz.

Karaca dışkısının başında nöbet bekleyen Bok böceği dikkatimi çekiyor. Süslü bir saray muhafızı edasıyla istifini bozmuyor. Tehlikeye açık bu davranışın nedenlerini düşündüğümde sonucun yine başka bir canlının yaşam döngüsüne ulaştığını fark ediyorum. Bahar mevsimiyle birlikte üreme sürecine giren böcek, bir dişi için en cazip materyalin yanında fiyaka yapıyor. Başka bir deyişle dişinin bu armağana, yani kendisine gelmesini bekliyor.

zati erbaş

Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir