Blog

20 Mayıs 2011

Boynuzlu Engerek / Vipera Ammodytes

Amma da burnu büyük adamsın, kurumundan geçilmiyor. Çocukken, sadece burnu büyük adamların kurumlanarak gezdiklerini düşünürdüm, meğer gerçek hiçte öyle değilmiş. Kurumlanmak; kasılarak, gururlanarak yürümek anlamına gelirmiş. Şimdi anlıyorum evin bahçesinde dolaşan horozun neden ikide bir yan yan yürüdüğünü. İyi de bu kasılmayı gururlanmayı sağlayan şey nedir? Tek kelime “Güç” evet bu sorunun cevabı güçlü olmakta yatıyor. Mütevazı olan hiç kimse yok mu? Elbette var. Onlar aşkın gücünü eline geçirenler.

Kıyıda köşede kalmış ayrıntıları hayata ekle çabamın kaynağı, doğaya olan sevdam ve hiç bitmeyen aşkımdan kaynaklanıyor. Kuru bir dal parçasının hayata kattığı değeri anlatayım size isterseniz.

Kuru dal ile yan yana uzanan burnu büyük yılan, başını hafifçe kaldırıp havayı kokluyor. Dili, ardım da bıraktığım kokuyu yakalıyor. Tadıma bakıyor. Boyuma posuma bakıyor. Tehdit miyim? Tehlike miyim? Yemek miyim? Yoluma gidecek miyim? Ne garip değil mi, bütün bunları çatallı ve bizi korkutan diliyle yapabilmesi. Gücünün farkında ve bu gücü, asla nedensiz zarar vermek için kullanmıyor. Merakımın oluşturduğu yakınlaşma, kasılmasına neden oluyor. Bir yay gibi geriliyor kurumlanarak, ilk hamlenin benden gelmesini bekliyor. Ben saygılı davranıyorum. O saygılı davranıyor. Herkes yoluna gidiyor.

Boynuzlu engerek-vipera ammodytes zehirli bir yılandır. Oldukça sakin ve uysaldır. Tehdit edilmedikleri sürece ısırmazlar. Çevrenizde kurumlanarak dolanıp duranlar mı? Bakın onlardan hiç emin değilim işte.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir