Blog

29 Şubat 2008

Boynuzlu Engerek / Vipera Ammodytes

Selamlar,

Öncelikle bu muhteşem fotoğraflar için size teşekkür ederim, gerçekten de yılanın cinsini tayin edebilmek için harika resimler.

Ancak bu o kadar belirgin bir özelliği olan bir hayvan ki, onu çok uzaktan tanımak bile mümkün oluyor. Hayvanın kafasının en ününde yukarıya doğru uzayan siğilimsi çıkıntıya bakın. İşte Türkiye’de başka hiç bir yılanda bulunmayan bu özelliği nedeniyle bu yılan “Boynuzlu Engerek” adıyla anılır. Bilimsel adı Vipera ammodytes dir.

Vücudun toplam boyu 60-80 cm arasında değişir nadir olarak 90 cm. ye ulaşabilir. Baş bariz üçgen şeklinde olup, üzeri düzensiz pullarla örtülüdür. Gözün üst kısmında kaşı andıran büyük supraocular plaklar bulunur. Bütün engereklerde olduğu gibi gözbebeği dikeydir, gözün etrafı 10 -14 küçük pul ile çerçeve şeklinde çevrelenmiştir. Ağız üstü pulları olan supralabialia sayısı 8-11 arasında değişir. Bu supralabial plaklarla göz arasında 2 sıra ufak pul bulunur. Dorsal pullar (sırt pulları) belirgin biçimde karinalıdır (orta kısmı kayık altı gibi çıkıntılı kenarları düz) bu pullar gövdenin ortasında 21-23 tane kadardır. Ventralia (karın altındaki enlemesine plaklar) 130-162 arasında olup, kuyrukaltı plakları (subcaudalia) 20 ile 42 arası değişebilir.

Hayvanın sırt rengi gri, yada sarımsı gri olabilir. (Sizin birinci numunedeki gri, küçük olan sarımsı gri) Esmer kahverengi zikzaklı bantlı deseni vardır. Bant kenarları orta kısımlardan daha koyudur. Gövde altı sarımsı beyaz ve siyah lekelidir.

Bu yılan gececi bir yılan olup, daha çok akşam hava karardıktan sonra, bir kaç tanesi bir arada görülür, oldukça zehirli bir hayvandır, zehiri insan için tehlikeli olmakla beraber, ağır ve sakin huylu bir hayvandır, üzerine basmadıkça yada rahatsız edilmedikçe kolay kolay ısırmaz.

Kısa boylu bitkilerle kaplı, kuru ve taşlık kısımlarda yaşarlar, oldukça ağır hareket eden bir yılandır. Küçük kemirgenler, kertenkeleler ve kuşlarla beslenir. Kemirgen popülasyonunu kontrol altına aldığı için faydalı bir hayvandır. 2000 metre rakıma kadar görülebilir. Trakya, Batı, Güney, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülür.

Kamp yaparken, ağır hareket ettiği ve rengi zor farkedildiği için üzerine basma olasılığı yüksektir. Dikkatli olunması tavsiye olunur.

Saygılar,
Okan Çetin

http://reptile.fisek.com.tr/

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir