24 Mayıs 2008

Çiçek Molası

Pek çok kadın yürüyüşlerde verilen mola bittikten sonra kalkıyoruz uyarısını duyunca; Bir dakika çiçek toplamam gerekiyor cümlesini kuruyor. “Molaların süresi uzatılmamalıdır” uyarısını yapsam da değişen pek bir şey olmuyor. Birinin rahatlama ihtiyacı, diğerleri için eziyete dönüşüyor.

“Çiçek molası”; doğada tuvalete ihtiyacını belirtmek için kullanılan bir şifre. Bu sayede kadın erkek ayrımının yarattığı çekingenlik, kolaylıkla ortadan kaldırılıyor. Kolay söylense de, pek çoğumuz için tuvaletimizi yapacak bir yer bulmak sorun haline dönüşüyor. Çevrenizi kolaçan edeceksiniz, uygun yeri bulacaksınız, sonra ikinci kontrol ve final. Eziyete dönüşen bir  ihtiyaç giderme seremonisi. Oysa bilinmesi gereken ilk şey, doğada yürüyüş sporu yapanlar arasında cinsiyet ayrımının olmadığıdır. Uygun koşulların yaratılması “lütfen arkanızı döner misiniz cümlesinde yatar”.  Bu sayede uzun mesafeler kat etmeden, tedirginlik hissetmeden, probleminizi çözebilirsiniz.

Yürüyüş etkinliğine başlarken tuvalet ihtiyacının giderilmesi konusunda verdiğim bilgilerde, doğada organik olmayan malzemelerin bırakılmaması gerektiğini özellikle vurguluyorum.

Herkesin tuvalet kâğıdını organik kabul etmesi, doğada önemli bir sorun teşkil ediyor. Görüntü kirliliğinin yanında, selülozik yapısı, pek çok memeli tarafından besin olarak tüketilmelerine neden oluyor. Bu durum, vahşi yaşam için yavru atmaktan, ölüme kadar, pek çok tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Bu nedenle:

 1. İhtiyaç molası kullanırken gurup üyelerini mutlaka bilgilendirin.
 2. İhtiyacınızı molalara göre ayarlayınız ve asla ertelemeyiniz
 3. Tuvalet molanızı belirlerken gurup üzerindeki etkisini en aza indirecek zamanlamayı seçiniz.
 4. Uzağa gitmek sizi korumak yerine tehlikelere daha da yaklaştıracaktır. Ne kadar uzaklaşırsanız kaybolmaya o kadar yakınsınız demektir.
 5. Acele etmeyiniz ve yarım bırakmayınız. İhtiyaçlarınızın ertelenmesi gücünüzün hızla tükenmesine neden olur.
 6. Tuvalet kâğıdı ve ıslak mendil benzeri temizlik araçlarınızı kimyasal içermeleri nedeniyle asla doğaya bırakmayınız.
 7. Taş altları pek çok canlı için yaşam ve yuvalanma alanıdır. Lütfen,  taşları tuvalet kâğıtlarınızı gizlemek için kullanmayın. Eğer organik bunlar nasıl olsa çözünür diyorsanız, gömmeniz gerektiğini unutmayın!
 8. Yönünüzü rüzgara göre ayarlayın ve rüzgarı mutlaka arkanıza alın.
 9. Tuvalet ihtiyacınızı gidereceğiniz yeri mutlaka kontrol edin. Isırgan otu ve geven benzeri bitkilerin yanında, çok iyi gizlenen çeşitli sürüngenlerin de size zarar verebileceğini unutmayın.
 10. Su kaynaklarının yakınlarında giderdiğiniz ihtiyaçlar sonrası, kaynağı pek çok canlının da kullandığını unutmayın. Bu nedenle kaynağa zarar vermeyecek uzaklığı kullanın. Yakınlarında ihtiyaç giderdiğiniz su kaynağına sizinde ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.
 11. Dışkılarınızı taş altlarına gizlemeyin, gömün. İçerdikleri bakteriler nedeniyle çevresel zararlara neden olabilirler. Eğer gömemiyorsanız fazla güneş alabilecek bir konumda bırakarak hızlı kurumalarını sağlayın.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir