Blog

29 Ağustos 2009

Çocuklar İçin Böcek Farkındalığı, Ağustos böceği

Ağustos böceğini yaşam döngüsü

Ah bir kabuğundan çıksa! Kendini ifade etmekte güçlük çeken pek çoğumuz için kurulan bu cümle acaba hangi dönüşümü ifade ediyor. Doğadan örnekleyerek kendimizdeki olumlu değişimleri  tanımlamak için kullandığımız bu cümle hangi canlı için geçerli? Salyangoz olabilir mi? Sanırım olmaz. Kabuğunu değiştirse de salyangoz değişime uğramıyor. Sürün dur. Hiç de imrenilecek bir durum söz konusu değil.

Değişim bekleniyorsa önemli olmalı. Sürünürken uçabilmeli, çirkinden güzele dönüşmeli, şarkı söyleyebilmeli. Bir kelebek için pupadan kelebeğe dönüşmeye benzer bir süreç olmalı. Vay be kabuğundan kurtulmak hoş bir şey olmalı.

Peki, hangi canlılar bunu yapabiliyor. Hey böcekler olmasın. Tabi ya, böceklerin iskeletleri dış kabukları, onlar büyüyebilmek için elbiselerini yani iskeletlerini değiştirmek zorunda. Bu sayede üzerlerine dar gelen elbiseden kurtulup yeni elbiseleri sayesinde büyümüş oluyorlar. Evet, çocuklar böceklerin biz insanlar gibi kemikleri yok. Onlar üzerlerine giydikleri sonradan sertleşerek bir zırha dönüşen giysileri sayesinde hem dış etkenlerden korunuyor, elbise değiştirdikçe de büyüyorlar.

İşte size bir Ağustos böceğinin bu evrede yaşadıklarını gösteren fotoğraflar. Ağustos böceği erişkin olmadan önce yaşamının büyük bir bölümünü toprak altında geçiriyor. Büyüyüp yavru yapacağı zaman toprak altındaki yaşamını bırakıp şarkı söyleyip kendine bir eş seçeceği toprak  yüzeyine çıkıyor ve bir ağaca tırmanıyor. Bu evrede  yeni kabuğunu eski kabuğunun içerisinde  oluşturan böceğimiz değişime uğruyor ve kanatlanıyor. Çünkü uçması ve kendine bir eş bulması gerekiyor. Yeni elbisesi(Kabuğu) oluşan Ağustos böceği artık üzerine küçük gelen eski kabuğunu yaırtarak içerisinden çıkıyor. Bu aşamada savunmasız kalan böcek bir köşede saklanıp  kabuğun sertleşmesini ve kanatlarının açılmasını bekliyor. Sonra ne mi yapıyor? Başlıyorlar müstakbel eşi için şarkı söylemeye.

zati erbaş

Doğa ve Çocuk

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir