Blog

13 Nisan 2009

Çocuklar İçin Doğa Eğitimi, Eymir Gölü 11.04.2009

KÜÇÜK GEZGİNLER İÇİN DOĞA EĞİTİMİ PROGRAMI

Küçük Gezginler için Doğa Eğitimi Programı, çocukların doğal yaşam ile doğru ilişki kurmalarını sağlamayı hedefleyen bir programdır.

Temel amaçlar;

·    Çevresel farkındalık yaratmak
·    Yaşam döngünün işleyişini anlamaya yönelik bilgi edinilmesini sağlamak
·    Tüm yaşamların merkezinin doğa olduğu hakkında bakış açısını geliştirmek
·    Doğal yaşamın öğrenilmesinde keşif duygusunu geliştirerek, bununla ilgili becerilerin edinilmesini sağlamak
·    Doğal yaşamın korunmasının doğayı tanımakla gerçekleşeceği olgusundan yola çıkarak doğal yaşamın bir parçası olduklarını anlamalarını sağlamak
·    Doğal yaşamın yok olmasına neden olan sorunların tanımlanması ve çözüm yolları ile ilgili bilgi, bakış açısı ve duyarlılık sağlamak
·    Doğada geliştirilen farklı duyarlılıkların anne – babaya da aktarımını sağlayarak etkileşim yaratmak

Küçük Gezginler doğa eğitimi programı, doğal yaşamın algılanması ve doğru davranış biçimleri geliştirmek hedef alınarak tasarlanmıştır. Temel yöntem ayrıntılardan yola çıkılarak bütünün irdelenmesidir. Doğal alanlar bu çalışma için yeterli donanım ve veriyi kolaylıkla sağlamaktadır.

Doğada algılanan yaşam çeşitliliği farklı bir bakış açısı ve anlayışı ortaya çıkaracaktır.  “Doğa birçok canlı için beslenme alanı, barınak ve yuvalanma alanları sağlar ve yaşam döngüsünün devam edebilmesi için korunması gerekir”. Bu sonuçtan yola çıkarak oluşacak çevresel farkındalık doğal alanların korunması yolunda farklı bir duyarlılığın gelişimini sağlayacaktır.

zati erbaş

Doğa ve Çocuk

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir