Blog

13 Nisan 2009

Çocuklar İçin Doğa Eğitimi, Tosbağa

Bütün tosbağalar birbirine benziyor. Peki, ben bunları nasıl ayırt edeceğim. Hangisi anne? Hangisi baba? Yavaş hareket ediyorlar. Korkunca kabuklarına saklanıyorlar. Bilgece bir yüz ifadeleri var. Yaşlı ve yorgun gözüküyorlar.

Çok haklısınız sevgili çocuklar, dış görünüşleriyle Tosbağaları bir birinden ayırt etmek oldukça zor. Hangisinin anne, hangisinin baba olduğunu ayırt etmek istiyorsanız, onları ters çevirmeniz gerekiyor. Ancak bunu inceleme gezilerinin dışında asla yapmamalısınız. Çünkü onlara zarar verebilirsiniz.

Tosbağaları yavaşça sırt üstü çevirin, büyüklüklerini ölçün. Kabuk uzunlukları, erişkinlerde 25 cm, nadiren de 30 cm dir. Erkek tosbağalar dişilere oranla biraz daha küçük. Erkek tosbağaların karın kabuğu çukur, dişilerininki ise düzdür. Ayrıca erkek tosbağaların kuyrukları dişilerin kuyruklarının iki kat büyüklüğündedir. Ölçüm yaparken ayaklarından uzak durmaya özen gösterin. Sizden kurtulmaya çalışırlarken tırnaklarıyla sizlere zarar verebilirler.

Bu veriler ışığında artık tosbağaların cinsiyetlerini kolaylıkla ayırt edebileceksiniz. Bu sayede yaşam alanlarını öğrenecek, onları koruyabilecek ve korunmalarına destek sağlayabileceksiniz.

zati erbaş

Doğa ve Çocuk

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir