Blog

13 Şubat 2009

Çocuklar İçin Doğa Eğitimi, Yılanlar

Lö lö lö lö . Dil çıkarma yavrum, çok ayıp. Anneniz ya da babanız, sizi dil çıkarmamanız konusunda uyarıyorsa, onları dinlemelisiniz. Neden dil çıkardığınızı sorsam? Sinirlendiniz, üzüldünüz belki de istediğiniz oyuncağı almadılar. Sizde tepkinizi dil çıkararak gösterdiniz. Sorun çözüldü mü? Hayır. Bunun nedeni, sorunun ne olduğunu hiç kimsenin bilmemesi. Dile getirilmeyen bir sorun çözülemez. Nedeni her ne olursa olsun sorunlarınızı anne babanızla konuşarak çözmelisiniz.

İşte sizin gibi dil çıkaran biri daha. Hem de kocaman bir dili var. Korkmayın hemen, evett o bir yılan. Ayıp, çok ayıp mı diyorsunuz. Ama o sizi iyi duyamaz. Bu durum bütün yılan türleri için geçerli değil. Duyma beceri türlere göre değişiyor ve büyük kısmı kulak zarı, orta kulak ve iç kulağa sahipler.  Yılan türlerinden orta kulağı olmayanlar havada taşınan sesleri duyamazlar. Peki, onlar nasıl duyuyorlar. Onlar siz yürüdüğünüzde oluşturduğunuz titreşimleri hissediyorlar.

Peki, nasıl görüyorlar? Birçok sürüngen iyi bir görüş alanına sahiptir.  Gün içerisinde aktif olan türlerin yuvarlak gözbebeği vardır. Geceleri aktif olan birçok türde çentik -şeklinde parlak ışıkta tamamen kapanan,  göz bebeğine sahiptir.

Peki, o zaman neden sürekli dil çıkarıp duruyorlar. Aslına bakarsanız çocuklar o sizi kokluyor. Nasıl yani yılanların burunları yok mu? Yılanlar ve kertenkeleler “Jacobsen” organı ismi verilen, ağız boşluğu kanalında bulunan iki küçük odacığa sahiptir. Yılanlar havadan ve topraktan dilleri yardımıyla topladıkları parçacıkları bu organa gönderirler. Bu odacıklar, kokuyu analiz etmeye yarayan hassas bir zarla kaplıdır. Yılanlar bu şekilde çevrede bulunan canlıların türünü saptayabilir, tadına bakabilir ve av olup olmadığını anlayabilir.

Peki, yılanların termal kameralarının olduğunu da biliyor musunuz? Zehirli yılanlar burunlarının yakınında, burun deliğine benzer iki çöküntünün içerisinde ısıya duyarlı, özel sinirlere sahiptir. Bu sinirler sayesinde avlarının(kuşların, memelilerin) vücut ısılarını görüp, dilleriyle kokularını alarak yerlerini saptarlar. Bu özellikleri avlarını kolayca yakalamalarına yardım eder.

Peki, yılanlarla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Hemen aile büyüklerinize haber vermelisiniz. Onlarla oynamaya kalkmamalısınız. Çünkü yılanlar boylarının yarısı kadar sıçrayabilirler. Yani onlarla aranızdaki mesafe en az yılanın boyu kadar olmalıdır. Yılanlar avcı canlılardır ve bazı türleri avlarını yakalayabilmek için zehirlidir. Bu nedenle sizden korkup, kendilerini savunabilmek için sizi ısırabilir.

Sevgili çocuklar yılanlar bizim için yararlı canlılardır. Onlar yiyeceklerimize zarar veren fareleri avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Bu nedenle bize büyük yarar sağlarlar ve korunmaları gerekir. Bu nedenle çalılık, kayalık kuytu alanlarda dolaşırken ya da oynarken onlara ya da kendinize zarar vermemek için dikkatli davranmalısınız.

zati erbaş

Doğa ve Çocuk

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir