Blog

5 Ağustos 2008

Dağ Aşma Yürüyüşlerinde İletişim Dili

Konuşarak ya da dürterek anlaşıyoruz. Kent yaşamının gereği kurulan cümleler, ekonomik gücümüzle orantılı. Simit verir misin? Pazardan sebze alır mısın? İki ekmek bir süt rica edebilir miyim? Bu cümleler iletişim dilimizin nezaket dolu olan kısmı.

Anlaşma ve iletişim dilimizin sessiz boyutu biraz farklı. Bindiğimiz dolmuşta, ön koltuktaki yolcuyu dürterek yol paramızı şoföre iletmesini istiyoruz, hiç konuşmadan. Uzatamam, tepkisine kızıp, eline mi yapışır demekten de geri durmuyoruz. Akşam yemeği sonrası bulaşıkların sofradan nasıl kalkacağı konusunu örf ve adetlerimiz çözüyor, bizim yerimize. Konuşuyor, konuşmuyor, dürtüyor ama bir biçimde anlaşıyoruz.

Doğanın iyileştirici etkilerini hepimiz biliyoruz. Doğada yürüyüş sporu, tırmanış, kampçılık ya da dağ aşma etkinlikleri, çağdaş yaşamın stresinden kurtulmak için bulduğumuz çözümlerden bazıları. Dağ aşma etkinliklerinin iletişim dili, kent yaşamının iletişim dilinden birazcık farklıdır ve çoğu zaman hoşumuza gitmez. Bu dil emir kipi içeren kesin ve net cümlelerden oluşur. Yapar mısın, alır mısın, rica edebilir miyim, gelir misiniz? gibi nezaket ekleri içermeyen cümlelerin kurulduğu bu iletişim dili, dağ aşma etkinliği disipliniyle de bire bir örtüşür. Bu  etkinliklerde kurallar kesin ve net uygulanır, sınırlarınızı zorlamaksa ancak bilgi ve deneyimlerinizin artmasıyla gerçekleşir.

Dağ aşma yürüyüşlerinde gurup içi iletişim dili oldukça basittir. Verilen her komut sizin iyiliğiniz ve güvenliğiniz içindir. Ve her ne koşulda olursa olsun uyulmak zorundadır. Üst çıkar, su iç, yan geçişte dikkat et, ipin boşunu al, bir şeyler atıştır, sessiz ol. Kent yaşamından gelenlerin ve kuralları ciddiye almayanların  iletişim diline verdiği tepki;komutlara karşıt yönde tepki geliştirmek olarak kendini gösterir. Oysa su içmemek yaşamımızı tehlikeye atar, üzerimizi çıkarmamak tehlikeye atar, arkadaşınızın omuzundan tutup geçmeye çalışmak onu uçuruma atar, ipin boşunu almamaksa sevdiklerimizi tehlikeye atar.

Dağ aşma etkinliklerinde iletişim dili; açık, net ve anlaşılır cümlelerden oluşur. Konuşuyor gibi yapmaktan, dürtmekten veya susmaktan farklıdır.

İhtiyacım var, yardım et, yap ya da yapma, kesin açık ve net.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir