Blog

14 Ekim 2008

Dağ Aşma Yürüyüşlerinde Kadın Hijyeni

Daha önce dağ aşma yürüyüşlerinde veya kamp şartlarında bulunmamış olmak veya fiziksel aktivitenin artması kadınlar için adet döngüsünü değiştirebilir. Bu herkesin karşılaşabileceği olağan bir durumdur. Bu duruma hazırlıklı olabilmek için yanınızda yedek ped bulundurmanız önerilir. Tampon, hafif bir malzeme olduğu için taşınması kolaydır. Ancak yürüyüş ve tırmanış koşullarında kullanılması zor bir malzemedir. Sık aralıklarla değiştirilmesi gerektiğinden ve tampon kullanımında el temizliği hijyeni çok önemli olduğundan bu gibi etkinliklerde zorluk yaşabilirsiniz.

Temizliğiniz esnasında kullandığınız, tüm kadın pedi, tampon veya ıslak havluları kullanım sonrası kesinlikle doğaya bırakmayın. Koyu renkli plastik bir çöp torbası kullanarak ambalajlayın ve yanınızda taşıyın. Atıkların oluşturabileceği kokuyu azaltmak için kırılmış aspirin veya kullanılmış ıslak çay poşetlerini çöpünüzün içine koyabilirsiniz. Diğer bir taşıma metodu ise çöplerinizi aluminyum folyoya sarmaktır.  Kesinlikle atıklarınızı ateşte yakmayın.

Kadınlarda günlük hijyenik temizlik önemlidir. Kamp etkinliğinizde bu konuyu ihmal etmemeniz gerekmektedir.

İdrarınızı ertelemeyin. İdrar ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakteriler enfeksiyon yapmak için “zaman” bulurlar. Halbuki idrar yapılması bakterilerin idrarla birlikte vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca genital ve boşaltma organlarının yakınlığı nedeniyle dışkıdaki bakterilerin vajinaya ulaşmasını engellemek için tuvalet sonrası temizliğin bu bölgede önden arkaya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Ancak bu temizliğe başlamadan önce  ellerin, bakterilerden arındırılması gerekir. El temizliğinizi antibakteriyel el jeli veya esans içermeyen ıslak havlular ile yapabilirsiniz. Temizlik sonrasında, yemek ve çay zamanı  olabileceğini de varsayarsak el temizliğinizi tekrarlamanız gerektiğini unutmayın.

Mantar ve diğer bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay üremesi nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir. Temizliğinizi su ile yapıyorsanız temizlik sonrası bu bölgeyi kurulayın. Yoğun alkolle silme gibi bilinçsiz uygulamalar yapmayın, bu durum enfeksiyona zemin hazırlayacaktır.  İç çamaşırınızı günlük değiştirmeniz, naylon yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmeniz önerilir. Dağ aşma yürüyüşü ve benzeri etkinliklerde değiştirme fırsatınız olmaz ise antibakteriyel ve termal kumaşlardan üretilmiş çamaşırlar kullanmanız önerilir.

zati erbaş

Kaynaklar: Princeton Üniversitesi Açık Hava Faliyetleri Programı

http://www.jinekoloji.net

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir