Blog

12 Şubat 2008

Daha çok doğa daha az stres

Buket GÜLER

Doğa Gezginleri Derneği, keşfetme cesareti olan doğa tutkunlarını bir araya getiriyor. Yapılacak ilk etkinlikte Güngörmez Dağları geçilecek.

YOLUN nerede biteceğinizi bilseniz de, daha önce hiç geçmediğiniz yollardan geçme fikri sizi heyecanlandırıyorsa ve günlerce yağmurda ya da siste yürüyüp, iliklerinize kadar ıslanmak sizi korkutmuyorsa acele edin. Doğa Gezginleri Derneği’nin düzenlediği günü birlik ya da daha uzun süreli yürüyüşler tam size göre. Sadece yol arkadaşlarınızın ve dağlardan dökülen suyun sesini duyacağınız yürüyüşler, sizi şehrin stresinden uzaklaştıracak, adeta doping etkisi yaratacak.

YENİ YERLER KEŞFEDİN

Şehir hayatı bize pek çok olanağı bir arada sunarken, aynı zamanda doğa ile aramıza görünmez duvarlar da örüyor. Kimi zaman şehrin stresinden uzaklaşmak istiyoruz, ama bu sefer de nereye nasıl gideceğimizi bilemiyoruz. Eğer doğa ile daha fazla bütünleşmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, Doğa Gezgin leri Derneği’nin faaliyetlerine bir göz atmalısınız. Doğa ile insan arasında bir köprü vazifesi gören dernek, 1998 yılında kurulmuş. İnsan ile doğa arasındaki yabancılaşmayı ve bireylerin doğal yaşamdan kopmalarını engellemeye çalışan dernek, ülkemizdeki doğal ortamların tanınması ve korunmasını sağlamayı amaçlıyor. Doğada günübirlikyürüyüşler, dağcılık etkinlikleri, deneysel tırmanış, çalışma ve tırmanma gezileri düzenleyen dernek, katılımcılara bu konularda eğitimler de veriyor.

Yürüyüşlere herkes katılabilir

Hayatınızda bir dönem kampçılık deneyiminiz olduysa, derneğin önümüzdeki günlerde Artvin’ de düzenleyeceği yürüyüş ve kampa da katılabilirsiniz. Güngörmez Dağları’nın boydan boya geçileceği etkinlik, Yusufeli Yaylalar Köyü’nden başlayacak ve Yusufeli Dört Kilise’de sona erecek. Kendi ihtiyaçlarınız dışında hiçbir özel ücretin ödenmeyeceği yürüyüşün başlangıç tarihi 27 Temmuz. Doğada yürüyüş ün bir spor dalı olduğun hatırlatan Doğa Gezginleri Derneği’nden Zati Erbaş, “Her yaştan insan, gerekli önlemleri alarak bu yürüyüşlere katılabilir” diyor.

Basında Çıkanlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir