Blog

5 Şubat 2008

Doğa Yürüyüşlerinde Görsel Zekanın Geliştirilmesi İçin Öneriler

Süresi ve koşulları belirlenmiş bir kış yürüyüşünü yaşamak, pek çoğumuz için bir farkındalık üretme biçimidir. Bu sayede kent yaşamının getirdiği olumsuzlukların etkilerinden kolayca kurtulma şansını yakalarız. Aile ve iş yaşamımızdaki verimliliğin arttığının da gözlenmesi hiç zor olmayacaktır. Doğanın iyileştirici gücü bizi, biz fark etmeden onarabilmesinde yatmaktadır. Yapılması gereken, doğa ile uyumlu bir birliktelik gerçekleştirmektir.

Kış doğa yürüyüşleri dikkatli olmayı gerektirir. Mevsim koşulları düşünüldüğünde; rüzgar, kar kalınlığı, kar tipi, havanın açık yada kapalı olması ve etkinlik süresine uyma, büyük bir önem taşır. Etkinliğin tamamlanabilmesi, bu etkilerin dışında, katılımcıların performans düzeylerinin yakınlığı ile de doğrudan ilişkilidir. Kişisel performans değerleri ile birlikte düşünsel olarak eğitilmemiş katılımcılar başarı şansını etkilemektedir.

Düşünsel eğitim nedir? Yapılacak işin temel özelliklerinin öğrenilmesinin yanında uygulama aşamasında çıkacak sorunlar ve çözümleri konusunda görsel hafızanın oluşturulması işidir. Bu sayede katılımcı, olası riskleri önceden belirleyerek pozisyon alabilmektedir.

Karda yürüyüş tekniklerini bilmek ve güçlü olmak, çoğu zaman etkinliğin başarılı olmasını sağlamaz. Düşünsel olarak hazır olmayan bir katılımcı, kullanılacak teknikleri doğru olarak uygulasa bile, bedenini verimli kullanmayarak gücünü kolaylıkla tüketebilecek ve etkinliği riske sokacaktır. Bunun nedeni, karda iz açmanın performans değerinin çok yüksek olmasında yatar.

Bu problemin aşılması, etkinlik öncesi yapılacak görsel çalışmaya bağlıdır. Bu sayede görsel hafızada yapılacak işin niteliği netleşecektir. Hafızasında görsel alt yapı oluşturan katılımcı, olası riskleri daha iyi algılayacak ve önlem alacaktır.
Bu sayede yürüyüş gurubu içerisindeki uyum ve verimlilik en üst düzeyde gerçekleşecektir.
Doğa yürüyüşü disiplininin her aşamasında görsel hafıza oluşturmak, verimlilik ve başarı demektir.

 

zati erbaş
Çankaya/Ankara 05.02.2008

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir