Blog

6 Şubat 2008

Doğa Yürüyüşlerinde İçsel Koordinasyon

Temel yürüyüş disiplinlerinden biri, gurup içerisindeki uyumun sağlanmasıdır. Uyumlu olmak ,performans değerlerindeki eşitlik gibi algılansa da, içsel psikolojik uyum olmadan, gerçekleşmiş olmaz.

Güç ve hissedilen arasında dengenin sağlanamadığı durumlarda, gurup içerisindeki uyumun kurulması düşünülenden zor olacaktır. Her gurup üyesi, etkinliğin başarılması için gösterilen performansın dışında, kendi içerisinde de bir çaba göstermektedir. Bunun nedeni,k oşulların her kişi için farklı algılar oluşturmasında yatmaktadır.

Gurup liderlerinin, olası problemler ile ilgili küçük ipuçlarını okuması ve bunlara müdahale etmesi ,uzun yılların deneyimini gerektirmektedir. Yapılacak küçük moral müdahaleleri, sorunların çözümünde büyük önem arz eder. Burada temel amaç, kişileri kendi içerisinde yaşadığı ruhsal durumdan uzaklaştırıp, yapacağı işe odaklanmasını sağlamaktır.

Basit ve özele girmeyen kişisel soruların, gurup üyelerini bu durumdan uzaklaştırdığı gözlenmiştir. Böylece, “gücüm eksildi”, “yapamıyorum”, “ne zaman bitecek?”, gibi performans değerini etkileyecek içsel soruların önüne geçilmiş olur. Bu sayede kişi, kendi güç değerlerini kontrole yönelecek ve kendi bedensel koordinasyonunu sağlıklı bir biçimde gerçekleştirebilecektir.

zati erbaş

Çankaya/Ankara

06.02.2008

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir