Blog

22 Mayıs 2008

Doğa Yürüyüşlerinde Mola

Mola diyen sesi duymak doğada yürüyüş sporuna yeni başlayanlar için önemlidir. Önemlidir; neden mi? Dinlenme şansını yakalarsınız ve bunu sonuna kadar kullanırsınız. Düşünsenize kendinizi boş bir çuval gibi yere bırakmayı, uzanmayı hatta kaçamak bir uykuya yenik düşmeyi. Yürüyüşe  başlarken aklınızda olan bu değildi biliyorum. Siz; orman, yeşil çayırlar, gölgede uyku ve çiçeklerle dolu bir şeyler hayal etmiştiniz. Zaman ve bilgi sizi düşlerinize mutlaka ulaştıracaktır. Bundan emin olun. Yürümeyi size öğretecek birileri mutlaka bulunur. Ya da başladığınız şeyleri bitirmek zorunda olduğunuz için zaten öğrenirsiniz. Oysa mola verildiğinde neler yapılır kimse öğretmez. Mola nasıl verilir öğrenmek ister misiniz?

Yürümeye başladığınızda yorulmayı hayal etmezsiniz. Bunun nedeni kent yaşamı içerisinde bu farkında lığın yitirilmesinde yatar. İş, güç koştur, koştur. Yorgunluğumuz akşam yemeği sonrası aklımızda yoğunlaşır. Bedenimiz oturmaktan, yük ilave edilmekten hantallaştırmıştır. İhtiyacınız olan gözlerinizi yummakla gelir; uyku. Yürümek, bu dönem de moda, sosyalleşmek, uzakları fotoğraflamak; hafta sonu trekking yaptım demek, moda. Modaya uymazsanız yaşamın dışında kalabilirsiniz.

Dinlenme konusu basitçe şöyle özetlenebilir. “Atlar ayakta uyur”. Şimdi siz bunu farklı algılayabilirsiniz.. At yerine konmak düşüncesi benimde hoşuma gitmez. O zaman neden böyle bir cümle kurduğumu farklı bir biçimde anlatayım. Sabah yürüyüşe başladığınızda, birileri yüksek sesle düşünür “Gerdirme yapmayacak mıyız”  Birileri yapıyorsa sizde yapmalısınız ama dinlenmelerde de bunun gereğini yaparak. Kurulan cümle kasları bir müzik aleti gibi akort etmekle ilgilidir. Kaslarınızı verimli kullanmakla ilgili olan bu cümle, dinlenmelerde, müzik aletini suya sokmaya benzer bir davranış biçimine dönüşür. Kaslar serbest bırakılır. Gerginlik azaltılır her şey eskiye döner ve siz her şeye yeniden başlarsınız; kaslarınızda artık ses çıkmaz olur. Kasları ısıt, akort et, iş yaptır. Bu döngü gün boyunca sürer ve sadece kendiniz ısıtmak ve soğutmak arasında gider gelirsiniz.

Doğa verimliliği sever. Gereksiz lambaları söndürmek, suyu verimli kullanmak, bedeninize iyi davranmak önemlidir. Önemlidir, çünkü sevdiklerinizle daha uzun zaman geçirebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinde dinlenme, yemek molaları da dâhil olmak üzere ayakta yapılır. Bunun nedeni kaslardaki iş yapabilirlik düzeyinin düşmesini önlemektir. Bu sayede ısınma ve soğuma arasında geçen süre ve enerji tasarruf edilmiş olur. Verilen molalar, sadece kaslara gidecek enerji ve oksijenin hızlı iletilmesini sağlar. Bu sayede verimliğiniz en üst düzeye çıkar.  Ben, uzanmak ve uyumak istiyorum diyenleri ayakta tutacak çözümleri doğa zaten üretiyor. Dikkat kene var! Bak nasıl ayağa kalktınız. Dedim ya ayakta durmak ve yürümek daha akıllıca. Siz en iyisi bilgiye kulak verin.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir