Blog

7 Şubat 2008

Doğa Yürüyüşlerinde Risk ve Güvenlik

Risk kelimesinin sözlük karşılıkları tehlikeye atmak, tehlike, zarar olasılığı göze almaktır.

Doğa sporlarında, “Risk nedir?” sorusunun karşılığı ise tam anlamıyla göze almakla eşdeğerdir. Bunun nedeni kişiye özel durumların riski belirlemesidir. Doğa yürüyüşçüsü sınırlarını belirlerken bilgi birikimi ve deneyimi ile bağlantılı bir eylem (göze alış) gerçekleştirir.

Burada önlenemez riskler olan taş düşmesi, çığ ve yıldırım kontrol edilemez gibi gözükse de bilgi birikimi ve deneyimle kontrol edilebilir hale dönüşür. Örneğin, taş düşmesinin yaşandığı durumda son hamlenin ne zaman yapılacağını bilmek, çığı tetikleyen faktörleri azaltacak yeterli çığ bilgisine sahip olmak riski de önleyecektir.

Bilgi ve deneyim eksikliği, korkuya ve karar verme keskinliğinin azalmasına neden olur. Bu durum risk algılamayı değiştirir.”Yaşanan pek çok kaza bilmeden göze almakla gerçekleşir.”

Kişilerin korkusuzca yaşayabilmesi, tehlikeden uzak olmak durumu ise güvenliği tanımlar. Güvenliğin sağlanabilmesi bilgi, deneyim ve malzemenin yeterli olması ile gerçekleşir. Her birey doğada yaşam konusunda yeterlilik kazanmışsa güvenlik kolaylıkla gerçekleşir.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir