Blog

13 Mart 2008

Doğa Yürüyüşü Ayakkabıları

Doğada yürüyüş yapmaya karar vermişseniz uygun bir ayakkabı seçmek en zor işlerden biridir. Ayakkabı nasıl olmalıdır? Fiyatların ortalaması nedir? Nereden alınır? Alınan ayakkabının amaca uygun mudur? Bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak bilgi birikiminiz yoksa satıcının insafına kalmışsınız demektir. Ekonomik gücünüz doğrultusunda iyi ayakkabı en pahalı olanıdır, diyebilirsiniz ya da bütçeme uydurayım ne farkı olacak ki diyorsanız bunun bir yanılgı olduğunu bilmelisiniz. Ülkemizde doğada yürüyüş sporu malzemeleri satanlar ya da çalışanları konu hakkında fazlada bilgi sahibi değildir. Bu ayakkabı sizi -35 ºC kadar korur diye başlayan cümleler bu bilgisizliğin en belirgin örneğidir. Amacın satmak olduğu yerde satıcıdan insaf beklemek çok ta anlamlı değildir.

İyi ayakkabı amaca uygun ve ekonomik olanıdır. Bir ayakkabıyı amaca uygun ve en az 4 yıl kullanabiliyorsanız o ayakkabı sizin için uygundur. Burada sözü edilen iyi ayakkabı  ekonomik ömürle belirlenir. Tüketim alışkanlığımızın temelini, ihtiyaç giderme değil, görünüm belirler çoğu zaman. Renk ve biçimine bakarak yapılan alışverişler çoğu zaman yanlış seçimleri ifade eder. Bu nedenle seçiminize yardımcı olacak bir takım bilgiler vereceğim.

Düzenli spor yapmayan biri için ayak bileklerini korumak önemlidir. Doğada yürüyüş yapacağım diye yola çıkmışsanız ve kilonuz birazda normalin üzerindeyse ayak bileklerinize çok iş düşecektir. Bu iş yükünü azaltmanın en kolay yolu ona destek vermektir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz; Yürüyüş sopaları kullanarak ve iyi bir ayakkabıyla destekleyerek. Tüm ayakkabılar yürüyüş esnasında ayağa gelecek dış güçleri en aza indirgemek etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle deneyimli bir yürüyüşçü değilseniz ayakkabınızın ayak bileğinizi sarması birincil koşuldur.

Ayakkabılar ikilli ilişkiler gibidir.Dar olursa da  bol olursa da ayağınızı vurur. Bol alıp çorapla ayağınıza uydurmaya çalışmayın ya da hafif dar nasıl olsa açılır diye düşünmeyin. Olumsuz durumların önüne geçmenin en iyi yolu çok ayakkabı denemek ve en uygununu seçmekten geçer. Ayakkabı denerken geçireceğiniz zamana lütfen acımayın. İki basit yöntem işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakkabının taban astarını çıkarın ve ayağınızı üzerine koyarak ölçün. Ayağınız astardan taşıyorsa ayakkabı sizin için küçük; büyükse ayakkabı büyüktür. Diğer yöntemdeyse ayakkabının bağcıklarını gevşetin ve ayağınızı ayakkabının burnuna değecek kadar öne sıkıştırın. Başparmağınız topuk ve ayakkabı arasına sığıyorsa bu seçiminizde doğruya yakın olacaktır. Bu tam bana göre dediğinizde ayakkabının bağcıklarını ayağınızı rahatsız etmeyecek biçimde bağlayın ve ayağınızı ayakkabı içerisinde oynatın bunu da başardıysanız doğru seçime yakınsınız demektir.

Gelelim taban özelliklerine; bütün doğa sporları ayakkabıları karşıt baskıyı azaltmak üzere tasarlanmıştır. İster kilolu olun, ister yük taşıyın yere uyguladığınız basınç kadarına maruz kalırsınız. Zemin özellikleri dikkate alındığında uygun ayakkabı kullanmamak betondan kumlu zemine ya da çıplak ayakla çivili yatakta yürümeye benzer etkilere maruz kalmanıza neden olur. Bu etkiler uygun sertlik derecesine sahip bir ayakkabı tarafından bertaraf edilebilir. Yürüyüş için 2/4 dağ aşma için 3/4 zorlu dağ koşulları içinse 4/4 sert tabanlı,  kış koşulları içinse plastik ayakkabılar edinin. Günümüz teknolojisi bütün ayakkabıları farklı sızdırmazlık donanımları ile desteklemektedir ve yapılacak seçimi sizin bütçeniz belirler.

Ayakkabıyı satın almakla işinizin bittiğini düşünüyorsanız yanıldınız. Ayakkabınızı en az bir hafta, günde birkaç saati aşmayacak şekilde şehirde giymeye çalışın. Ayağınızın nemi ayakkabınızı ayağınıza göre biçimlendirecektir. Ayakkabınızın sert ya da yumuşak olması bu süreyi değiştirmez, önemli olan biçimlendirme süresinin tamamlanmasıdır. Ayakkabınızı aynı ayak numaranıza sahip olsa bile hiçkimseyle paylaşmayınız. Bunun nedeni şekil değiştirecek ayakkabının ağayınızı vuracağı gerçeğidir. Mantar gibi bulaşıcı hastalıklarda bir diğer etkendir.

Satın aldığınız ayakkabıya düzenli yapacağınız bakımlar ekonomik ömrünün yanında rahat giyilebilirliğin sürekliliğini de sağlar. Her yürüyüş sonrası suyla yıkayın, gölgede kurumasını sağlayın ve deriyi besleyecek kimyasalları uygulayın.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir