Blog

7 Şubat 2008

Doğa Yürüyüşü Giysilerinde Körük Etkisi

Çocuklar için yapılan alışverişlerin tamamı bir beden büyüktür çoğu zaman. Haklı nedenleri de vardır. Hızla büyür çocuklar ve yeni giysiye ihtiyaç duyulur. Giysilerin daha eskimeden çöpe atılma ihtimalini ortadan kaldırmak bir beden büyük almakla mümkün olur. Yıllarla birlikte bu alışkanlık bir giyim tarzı yaratır: Bir beden büyük.

Alışkanlıklardan vazgeçmek pek de kolay değildir. Ayakkabıyı büyük alır, çift çorap giyerek ayağımıza uydurmaya çalışırız. Pantolonu kemerle bele oturturuz. Üzerimizdeki montu kazak giyerek doldururuz. Çözüm bulmadaki yeteneğimiz övünç kaynağımızdır. Peki bu çözümler giysilerin işlevselliğini değiştirir mi? Bu soruya verilen yanıt kesinlikle “evet”dir.

Doğa yürüyüşlerindeki giyim tarzı, sıcak ve kuru kalmak üzerine kurgulanmıştır. Bu giyim tarzı kent yaşamı içerisinde kullandığımız giysilerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bir beden büyük olarak tanımladığımız, bol ve rahat diye nitelendirilen kış giyim tarzı, beraberinde farklı bir etkiyi doğurur: Körük etkisi. Bu etki, kuru ve sıcak kalma çabalarımızı engeller.

Körük etkisi; vücutla giysi arasında oluşan sıcak havanın, giysinin bol olması nedeniyle, sürekli dışarı pompalanması sonucu oluşan ısı kaçağını ifade eder. Giysi ve vücudumuz arasında oluşan ve sıcak kalmamızı sağlayan hava tabakasını sürekli soğuk hava ile değiştirmek, % 50 kadar enerji kaybı anlamını taşır. Çoğu zaman, “her şeyim tamdı ama ben çok üşüdüm”diyorsanız, giyim tarzınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Unutmayın! Doğa yürüyüşlerinde giysiler vücut ölçülerinize uygun olmalıdır.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir