Blog

13 Mart 2008

Doğa Yürüyüşü Sopaları, Batonlar

Ülkemizdeki bireylerin doğa’da yürüyüş sporu ile tanışmaları yoğunlukla 40 ve üzeri yaşlarda gerçekleşmektedir.  Bunun nedeni, doğa ile ilgili farkındalığın ekonomik nedenlerden dolayı emeklilik döneminde yakın yaşlarda gerçekleşmesidir. Geç kalmışlık duygusunun oluşturduğu acelecilik; hedeflenen bedensel ve ruhsal kazanımlarda ciddi kayıplara neden olmaktadır. Uzun yıllar, kentliliğin oluşturduğu durağan yaşam biçimini ani bir şokla değiştirmek, önemli sağlık sorunlarının doğmasına neden olabilmektedir. Aklımız bu şoku kaldırsa da bedenimiz bu süreçte bocalamaktadır. Beklentileri uzun vadeye yaymak, düzenli ve çeşitli teknik donanımlarla bedeni desteklemek; hangi yaş gurubunda olunursa olunsun bu spor dalını uzun yıllar yapmanızı sağlayacaktır.

Doğada yürüyüş sporuna başlayanların temel donanımlarından biri yürüyüş sopasıdır. İç içe geçen ayarlanabilir boyu, konik sıkıştırma yöntemiyle istenilen uzunlukta sabitlenir. Yürüyüş sopasının kullanım boyu, eğim durumuna göre kolların vücutla doksan derecelik açı oluşturmasıyla belirlenir. Yürüyüş sopalarının uç kısımları kaya, kar yada buzda tutunmayı sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.

Yürüyüş sopaları kullanım yerleri itibarıyla;
1.      Kamp yükü ile yapılan yürüyüş ve tırmanışlarda sırtta taşınan yükün bir kısmının kollar vasıtasıyla zemine aktarır.
2.      Dengenin korunmasında yardımcı olur.
3.      Tırmanışta kolların itme gücüyle enerji tasarrufu sağlar.
4.      İnişte diz eklemlerine binen yükü azaltarak olası eklem yaralanmalarını önler.
5.      Kolları kalp seviyesinde tutarak dolaşımı kolaylaştırır.
6.      Birbirine eklenerek çığ sondası olarak kullanılabilir.
7.      Yapıları gereği sedye yapımında,kırık sabitlemede kullanılabilir.
8.      Kış faaliyetlerinde acil durum barınağı yapımında ve çadır sabitlemede kullanılır.

Yürüyüş sopalarının bakımları her uygulama dönüşü yapılmalıdır. Yürüyüşün bu temel donanımı parçalarına ayrılıp kurutulur. Sıkıştırma işlevini yerine getiren kısımların kontrol edilir ve  olası paslanmalara karşı yağlanır.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir