Blog

12 Mayıs 2008

Doğada Görünmez Olmak: Çekirge

Görünmez olmak! Hangimizin aklından geçmiyor ki. Düşünsenize her şeyin sizi bunalttığı bir anda görünmez olsanız, kimse sizi göremese ama siz onları görseniz. Belki kalabalık, iş, güç, belki sevdiklerimizin etkisi bu hayali hep canlı tutuyor.

Doğa da bazı canlıların görünmez olduğunu biliyor musunuz? Temel savunma davranışlarının en önemlisinin gizlenme prensibi olduğunu biliyoruz. Bazı canlılar bu süreçte görünmezlik yeteneği kazanıyor. Görünmez olup şaşırtma stratejisi, canlıların yaşama şanslarını arttırdığı gibi, avlanırken de görünmez olmak önemli bir üstünlük sağlıyor. Av ya da avcı olmak; doğal yaşamda süreklilik, sağlıklı genetik yapının aktarımıyla gerçekleşiyor. Görünmez olmayı başarabilen av ya da avcı hayatta kalıyor.

Örümcek üzerinde bulunduğu bitkinin renkleriyle mükemmel bir benzeşme sağlayarak büyük bir üstünlük yakalamış. Renklerin uyumu, örümceği deyim yerindeyse görünmez yapıyor.  Bu sayede avcı ve av bu fotoğrafı birlikte oluşturuyor.

Dalın üzerindeki çekirge, benzeşme yeteneğini daha da mükemmel hale getirmiş. Neredeyse bir dal parçası gibi gözüküyor, bu sayede şaşırtma yeteneğini kullanarak avcılarından kurtulmayı başarıyor.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir