Blog

3 Şubat 2009

Doğada Yürüyüş Sporunda Su İçme Sistemleri

Doğada yürüyüş sporunda su, başarı ve hayattır. Hareket ederken su içmenin zorluğu, doğada yürüyüş sporunda yeterli su tüketimini engeller. Yürürken su içmek, düşündüğünüz kadar kolay değildir. Çantayı indirmek, açmak, suyu çıkarmak, içmek, su kabını geri koymak, zamanı verimli kullanamamanın dışında, vücudun soğumasına neden olarak, aktiviteye geri dönüşü de zorlaştırmaktadır. Çantanın dış gözlerinde su taşımakla oluşturulan çözümse, soğuk ortamlarda düşük su sıcaklığı nedeniyle tüketimde verimlilik sağlamaz.

Çözüm; çantada taşınan bir su içme sistemine sahip olmakla sağlanır. Sistem, plastik bir su torbası, taşıyıcı boru, bağlantı kapağı ve bir emzikten oluşur. Su torbasının, sırt çantasının vücuda yakın haznesine yerleştirilmesi suyu göreceli olarak vücut sıcaklığına yakın tutar. Çok soğuk ortamlarda taşıyıcı boru ve emzik donsa da bu sorunu çeşitli yalıtım yöntemleriyle çözmek mümkündür.

Oysa ideal gibi gözüken bu çözümün de zayıf tarafları mevcuttur. Güneş, su, ışık geçirgen torba bir araya gelince, basit bir sera oluşur. Su içme kolaylığı olarak hayata geçirdiğiniz su içme sistemi, yosun tutan, koku yapan ve tadı değişen bir çözümsüzlüğe dönüşür. Bu sistemin zayıf kısmı, periyodik temizlik yapılmasının gereğidir. Peki nasıl?

Kuru tutarız mı diyorsunuz? Bunun mümkün olmadığını ilerleyen zamanlar içerisinde deneyerek öğreneceksiniz. Tek girişli su torbalarında bu mümkün değildir. Çünkü su torbasının doldurma girişinin çapı, kurutmayı engelleyecek kadar küçüktür. Kurutma işlemi, iki girişli; yani arka kısmı fermacırtlı ya da dikişli torbalarda mümkün olabilmektedir. Su içme borularının temizliği ise bir başka problemi teşkil eder.

Genel Bakım:

Su torbası için en iyi bakım her kullanımdan sonra içinde su bırakmamakla başlar. Genellikle kötü koku ve tat problemleri; torbanın içinde su bırakarak güneş ışığı gören yerlerde unutulduğunda ortaya çıkar. Sonuç; yosun kaplı bir torba ve boru sistemi. Bu nedenle su torbanızın ve boru sisteminizin içerisindeki suyu mümkün olduğu kadar kurutun.

Temizleme
Eğer benim gibi üşengeç ve unutkansanız. Ve su torbanızda kurbağa sesleri yükselmeye başlamışsa aşağıdaki işlemleri periyodik olarak yapmalısınız.

1- Su torbanıza ve boru sistemine; 1 çay kaşığı çamaşır suyu, 1 çay kaşığı karbonat ile hazırlanmış suyu doldurun.
2- Bu karışımla hazırlanan su ile dolu torbanızı birkaç saat bekletin. Bu sayede su torbanızda üreme ortamı bulan organizmalardan kurtulacaksınız. Sürelere uyun. Su torbasının materyali hazırladığınız karışımla tepkimeye girebilmektedir.
3- Boşaltın, durulayın ve kullanıma hazır halde dolabınıza kaldırın.
4- Boru sistemi oluşan yosun nedeniyle kolaylıkla temizlenemez. Boru içerisinden bir ip geçirin. İpin ucuna borunun iç çapını geçmeyecek bir bez bağlayın ve içinde sürükleyin. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. En azından içiniz rahat edecektir.
5- Su temizleme tabletleri ve elektroliz işlemiyle hazırlanan içme suları, yosun oluşumunu engeller.
6- Tatlandırıcılar kullanırken gıda boyası içermeyenleri tercih edin (böyle bir ürün yok). Tercihiniz bu içeceklerse su torbanızın renk değişimine hazırlıklı olun. Gıda boyalarının temizlenemediklerini unutmayın. Ya da kendi kış ya da yaz suyunuz kendiniz üretin

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir