Blog

21 Ekim 2008

Gal Arısı Kapsülü – Mars’a Yolculuk

Sonbahar rüzgârlarının etkisiyle ağaçtan kopan yaprak, yolcusuyla birlikte toprağa doğru süzülüyor. Yaprağın üzerinde bulunan, su damlası görünümlü kapsül, konuğuna güvenli bir yolculuk sağlıyor. Yaprak, orman tabanına yumuşak iniş yapıyor. Kapsül henüz ana gemiden-yapraktan ayrılmıyor. Ayrılma orman tabanındaki geri dönüştürücüler, mantarlar yaprağı dönüştürdüğünde gerçekleşecek. Kapsül, yemyeşil görüntüsü, sert ve sulu yapısıyla taşıdığı yolcusuna kışı geçirtecek besin potansiyeline sahip. Su damlası biçimli kapsül, yapısı gereği üzerinde geliştiği ağaçtan eğim nedeniyle uzaklaşmıyor. Bunun nedeni erişkinlik döneminde ağaca ihtiyaç duyması olabilir. Kış hızla yaklaşırken, kapsülün güvenli ortamında gelişmesini sürdüren canlı, mevsimsel değişikliklerden etkilenmiyor.

Gürgen ağacının üzerinde Gal (Kapsül) oluşumunu sağlayan Cynipidae türünden bir böcek(Gal arısı). Gal arısı türleri yaşam döngüsünde meşe, okaliptüs gibi farklı ağaçlardan da yararlanıyor. Yaşam döngüsü, böceğin çiftleşme sonrası gürgen ağacının yaprakları üzerindeki ana kanallardan birine küçük bir delik açarak yumurtlamasıyla başlıyor. Yaprak üzerinde açılan deliğe bırakılan yumurta; muhtemelen böcek tarafından salgılanan kimyasallar nedeniyle yumurtanın üzerine yaprak tarafından bir odacık inşa edilmesini sağlıyor. Bu odacıkta gelişimini sürdüren yumurtadan çıkan larva, güvenli bir ortama doğuyor. Larva, gelişimini kış boyunca içinde bulunduğu güvenli odacıkta sürdürüyor. Baharın gelmesiyle birlikte erişkinlik dönemi ve üreme döngüsü için odacıktan ayrılıyor.

Mars’a insan yolculuğu mesafeler nedeniyle şimdilik imkânsız gözüküyor. Gal arısının yaşam döngüsü modeli, yakın bir gelecekte bu yolculu gerçekleştirmemizi olanaklı kılabilir ne dersiniz?

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir