Blog

28 Mart 2008

Hamsili Pilav – İşli Tava

Bayılırım hamsili pilava. Yapmayı da yemeyi de çok severim. Anamın yaptığı hamsili pilavın lezzetine ulaşma çabalarım yıllardır sonuçsuz kalıyor. Belki de hiçbir zaman bunu başaramayacağım. Olsun benim çabalarım hep sürecek. Hamsili pilav yapmak çok kolay. İyi yemek yapmak için iyi malzeme seçmek yeterli.

Hamsinin gözleri, tazesini seçmek için yeterlidir. Canlı, parlak gözler, parlak renk, tazeliğin göstergesidir. Hamsi bayatladıkça baş kısmı üzerinde kanlı lekeler belirir. Hamsinin iri olması yemeğin hazırlanışı sırasında sizlere büyük bir kolaylık sağlar. Hamsilerinizi temizledikten sonra kılçıklarını hamsiyi zedelemeden çıkararak güzelce yıkayarak hazırlayın.

Derin bir tavada öncelikle çam fıstıklarını bir çay kaşığı zeytinyağında kahverengileşinceye kadar kavurun. İç pilavın yapım aşamasında başka yağ kullanmayın. İnce doğranmış soğan ve yıkanıp suyu süzülmüş pirincinizi tavanıza ilave edin. Tavaya koyduğunuz pirinci çiğden koyduğunuz soğanın suyu ile çok kısık ateşte pirinci zedelemeden karıştırarak; pirinç sertliğini kaybetmeyecek kadar kavurun. İçerisine ilave edeceğiniz pırasa, taze sarımsak, rendelenmiş havuç, kırmızıbiber, yeşilbiberi ve pazıyı en son ilave edin. Bu sayede sebzelerin tadını yemeğiniz piştikten sonra da alabilirsiniz. Kuru nane, karabiber, tuz ve çok az köri ilave edin. Taze nane ve kuş üzümü pilavın lezzetli olması için, iç pilav hazırlandıktan sonra ilave edilmelidir. Ben çok az olmak koşuluyla nar ekşisi ilave ediyorum.

Hamsili pilav yapacağınız tavanızın tüm yüzeyini (buna kenarları da dahil.) hazırladığınız hamsilerin dış kısmını mısır ununa bulayarak kapatın. Hamsileri tavaya yerleştirirken kenar kısımlarının üst üste gelmesine dikkat edin. Böylelikle hem düzgün bir görünüm elde edersiniz, hem de tavanın yüzeyi tamamen kapanır. Tava hamsilerle kapatıldıktan sonra hazırladığınız iç pilavı tavanın içerisine düzgünce yayın. Tavanın kenarlarına yerleştirdiğiniz hamsileri iç pilavın üzerine çekerek düzeltin. İç pilavın tamamı örtülünceye kadar hamsilerinizi mısır ununa bulayarak düzgünce yerleştirin.

Hazırladığınız yemeğin tava ile birleştiği yerden pişirmede kullandığınız sıvı yağı ilave edin. Bu sayede yağ sadece hamsileri kızartacak pilav buharda pişecektir. Çok kısık ateşte olmak koşuluyla yemeğinizi ocağınızda pişirin. Alt kısmının pişip pişmediğinizi anlamak için tavanızı hafifçe sallamanız yeterlidir. Mısır ununun çıkardığı sürtünme sesi sizi yönlendirecektir. Bunu başaramıyorsanız çevirme kapağını kullanarak da kontrol edebilirsiniz. Hamsili pilavınızı ters yüz ederek her iki yönünün de çok kısık ateşte kızartın. Sonrada afiyetle yiyin.

zati erbaş

Doğa Okulu ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir