Blog

20 Mart 2008

Hayvanlarda Savunma Davranışları

Doğadaki her canlı, yaşamını sürdürebilmek ve beslenmek için bir savunma mekanizması oluşturmak zorundadır. Bu mekanizmalardan biri de taklit ve gizlenme yeteneğidir. Çoğu zaman, bir dal parçasından ayırt edilemeyen böcekler, kuru yapraklardan farksız gözüken ya da ölü taklidi yapan yılanlar.

Yaşamı sürdürme yeteneği; yeni nesillere sağlıklı ve yeterli genetik mirası bırakmak anlamını taşır. Bu işleyişi bilmek,doğal yaşamdan daha çok yararlanma ve gözlem yapma şansını bizlere sağlar.

Fotoğrafların ilki bir çam ağacını üzerinde çekildi. Örümceğin renkleri ve yapısı ağaca mükemmel bir uyum sağlayarak onu görünmez yapmış. Bir avcı olarak önemli bir avantaj görünmez olmak. Diğer avcılardan korunmak içinse büyük bir genetik miras.

İkinci fotoğraf, sarı renkli çiçek açmış bir bitkinin üzerinde, burada da örümcek çiçeklerin rengini alarak görünmez olup doğal bir savunma mekanizması ve av stratejisi geliştirmiş.

Üçüncü fotoğraftaki çekirge ise renk uyumunun yanısıra rüzgarla sallanan bir yaprak gibi hareket ederek savunmasını daha da güçlendirmiş. Ayrıntılarda gizli yaşamları tanımak ve korumak doğa korumada önemli bir adımdır.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir