Blog

10 Haziran 2008

İçimiz Rahat Etmedi, Sıktık Zehirli Kimyasalları

“Bu gün keneye bir kurban daha verdik” ; Samsun’un kavak ilçesinde yaşayan Aslan Kıpti kene ısırması sonucu yakalandığı Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı sonucu hayata veda etti. Bu yıl hastalığa verilen 15. kurban evli ve 3 çocuk babasıydı. Vakanın her ayrıntısını korkuya ve teröre dönüştüren haber merkezi görevini yapmanın gururuyla ikinci habere geçiyor. Başbakan dedi ki üç çocuk yapın.

Haberleri izleyen ve çocuğunu doğa eğitimine gönderecek baba endişeli gözlerle eşine döndü; ne yapsak ki. Gözü gibi baktıkları çocuklarını bu tehlikeden nasıl koruyacaklardı. Çözüm bir başka haberle geldi; Başbakanın Kızılcahamam da kalacağı otelin etrafı zehirli kimyasallarla temizlendi. Kenelere ölüm, biz öleceğimize onlar ölsün.

İki kutu ilaç problemi çözmese de içimizin rahatlamasına yetecek güçte. Sıkarız ilacı paçalara sorun çözülür. Oysa paçalara keneler için sıkılan ölüm, kelebekler, sinekler, arılar ve aklınıza gelebilecek her canlı içinde sonun başlangıcını hazırlıyor. Dünya üzerindeki arıların çiçeklerin üçte birinin tozlaşmasını sağladığı düşünülürse sorunun büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Arılar olmadan meyveler ve sebzeler üreme döngüsünü tamamlayamazlar. Kısaca ifade etmek gerekirse ürün yoksa açlık kaçınılmaz hale gelir.

Eğitimin ilk aşaması çevresel farkındalık ve kenenin oluşturduğu tehlikeler üzerine. Keneleri, yaşam döngülerini anlattık; onları tehlikeye dönüştüren etkenleri tartıştık. Korunma yöntemlerinin nasıl olacağı konusunda bilgilendirdik. Yinede içimiz rahat etmedi sıktık zehirli kimyasalları ama işe yaramadı. Doğaya çıkacak öğrenciler zehirli kimyasalların kullanılmasına itiraz etseler de başarılı olamadılar.

Doğada yapılan eğitimle bu tehlike karşısında farkındalık geliştiren öğrenciler, gerekli pasif emniyet tedbirlerini uygulayarak, üzerilerinde buldukları canlı keneleri uzaklaştırdılar. Kimyasal kullanımının oluşturacağı tehlikeleri göz ardı etmeden, pasif emniyet tedbirlerinin uygulanması ve geliştirilecek çevresel farkındalık, kene sorunu ile ilgili çözümlerde atılacak önemli bir adımdır.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir