25 Temmuz 2008

Kamp Mutfağı

Sırt çantanızı omzunuzdan indirdiğinizde hissettiğiniz hafiflik ve rahatlama duygusu her şeye değer. Yaptığınız etkinliğin hangi düzeyde olduğunu öğrenmek için, göz ucuyla geldiğiniz yöne doğru bakmanız yeterlidir.Dağ sıralarının oluşturduğu siluet, dik geçitler, güçlü akıntılarıyla dereler ve başarmış olmanın hazzı. Çadır açmak, uyku tulumlarını kabartmak, ocak yakmak, yeni güne hazırlanmak; daha yapacağınız çok şey var.

Kamp alanındaki genel davranış biçimi, kendimize ait olanın dışındakilere kayıtsız kalmak yönündedir. Çadırımızı kurup, geceleme düzenini almak, bizi kendimize ait işler yapmaya zorlar. Matımızı serip uzanmak, ayaklarımızı suya sokmak, çamaşır yıkamak, kimseyi ilgilendirmediğini düşündüğümüz işlerdir. Yorucu bir günün ardından bunu kendimize hak sayarız. Oysa yol arkadaşlarımız hala çalışmakta ve o gün için bir şeyler üretmektedir; sıcak yemek, tatlı, çay ve kahve. Sunulan bu seçeneklere hiç kimse hayır diyemez.

Kamp ocağının başında, sizi geceye hazırlayan arkadaşınız ne hissetmektedir? Bunu düşünmeniz gerekmez, birileri yapıyordur nasıl olsa. Kendinize zaman ayırmak varken bu konuda düşünmeye gerek yoktur.

Kamp yerine ulaşmak, dağ aşma yürüyüşü disiplininden kopacağınız anlamına gelmez. Bu etkinliklerde yürüyüş esnasında uygulanması gereken kuralların yanında, kamp yerinde de uymanız gereken kurallar olduğunu bilmelisiniz..Bu noktada, dağ aşma yürüyüşü kamp kurallarından birini hatırlamanız gerekir; ortak yaşam.

Zor bir günün ardından ocak yakmak,  yemek hazırlamak yorucu ve tehlikeli bir iştir.Yemek, tatlı ve sıcak içecek herkes için yapılmaktadır ve herkes katkı vermek zorundadır.

Günlerdir yemeği hazırlayanın, kullanıldığını hissetmesine yönelik bir algı geliştirmesine neden olmak, süreç içerisinde gurubun disiplinin ve ilişkilerin bozulması yönünde önemli bir etkendir.

İçinizden, yapmazsa yapmasın, ben yaparım dediğinizi duyuyorum. Bu durumda, sizin gibi düşünenler nedeniyle, siz de süreç içerisinde aynı duyguya kapılabilirsiniz. Buradaki ortak çözüm, paylaşmak ve destek vermektir.

Kamp mutfağı  kuralları:

 1. Etkinlik sonunda kampınızı hep birlikte kurmaya özen gösterin
 2. Geceleme için çadır düzeninizi oluşturun, tulumunuzu şişirin.
 3. Bir sonraki günün yiyecek hazırlığını yapın ve küçük paketler oluşturun.
 4. Kamp mutfağının yerini belirleyin, düz olmasına ve oturmaya elverişli olmasına özen gösterin
 5. Kamp ocağı yandıktan sonra yemeği yapanın etrafından ayrılmayın. Ocak performansı nedeniyle küçük bir dikkatsizlik yemeğinizin yanmasına neden olur.
 6. Yemek hazırlanırken işlerin küçük küçük yapılması süreci hızlandıracaktır. Sarımsak ayıklamanın da bir iş olduğunu unutmayın.
 7. Su taşımak, soğan soymak, doğramak, bir şeyleri yıkamak ya da yemek yapanın içeceği suyu vermek görev bölümünün bir parçasıdır. Söylemlerin emir kipi içerdiğini bilin ve bundan alınmayın. Su getir, soğan soy, yağı ver emir değil isteme biçimidir.
 8. Ortak yemek düzeninde yemeği kişilere paylaştırmayın, yemeğin yetmediği durumlarda tekrar yapın.
 9. Yemeğe birlikte başlayın ve herkesin rahat ve düzgün oturabilmesine özen gösterin. Üzerinde oturduğunuz matın kapladığı alanın, sadece size ait olmadığını bilerek davranın. Yemek düzeni birliktelik duygusunu geliştirmek ve günü yorumlamak için uygun ortamdır.
 10. Aklınızdan geçenleri yüksek sesle dile getirdiğinizde “canım sıcak bir çorba istiyor” Bunu başkalarından beklemeyin siz yapın ve paylaşın.
 11. Bulaşık ortak sonuçtur. Düzenli sıralarla ya da birlikte yıkayın.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir