Blog

2 Şubat 2010

Kar, Doğanın Tehlikeli Güzelliği

Bulutları fotoğraflamak için geriye dönüyorum. Turkuvaz mavi gökyüzü ve bulutlar ve soğuk iç içeler. Mutlu olmanın tam zamanı diyorum. Bir kareye hapsediyorum soğuğun güzelliğini. Dönerken gözüme isabet eden kartopu, canımı yakıyor. Fotoğraf makinesini indirip, gözümü temizliyorum. Lanet olsun, canım çok yanıyor. Kıpırdayamıyorum acıdan. Birkaç dakika hareketsiz kalıyorum. Yavaşça gözümü açıyorum. Acıdan büzülmüş dudaklarını görüyorum kartopu atanın, çok üzgünüm, affedersiniz diyor. İstemeden oldu, gözünüze geleceğini bilemezdim. Hiçte sevmem bunu yapmayı, ama birden yapıverdim. Sorun değil diyorum. Sıkmayın canınızı, geçti acısı. Gülümsüyorum.

Kendimle konuşmaya dalıyorum. Neden kızmadın? Eskiden kızar köpürürdün. Ne oldu da birden uyumlu bir adam oldun?  Neler oluyor sana? Bu soruların cevabını biliyorum. Suçlu aramamalıyım. Kartopu atan, sonuçlarının ne olabileceğini bilmiyor.

Ormanın derinliklerinde ilerlerken, artan kar yağışı yüzünden, yön duygumu yitiriyorum. Kaybolduk diyorum yüksek sesle. Gerçekten mi? Sessizleşiyor herkes ve ben toprağa düşen kar tanelerinin sesini duyabiliyorum. Çantamı açıp pusulamı çıkarıyorum. Kuzey ne tarafta bir bakalım. Hımm bu tarafmış, biraz sapmışız.

Kar yağışı iyiden iyiye hızlanıyor. Çam fidanları üzerinde öbeklenmiş kar kümeleri, dokunma hissi uyandırıyor herkeste. Dokunmayın diyorum, karla temas etmekten kaçının. Ama ben bembeyaz karlar içerinde yuvarlanmak istiyorum siz her şeye olmaz diyorsunuz. Araç yolundan kilometrelerce uzakta oluşabilecek bir kaza ya da olumsuz durumda, karla temasın sonuçlarının ciddi risklere yol açabileceğini biliyorum.

Kar doğanın güzel ve saygı duyulması gereken bir mucizelerinden biridir. Üstünüze örtüldüğünde, sizi ısıtacak kadar sevecen. İçinde yuvarlandığınızda, sizi öldürecek kadar soğuk. Tipiye dönüştüğünde yönünüzü saptıracak kadar oyuncu. Güneşte, sizi yakacak kadar acımasız. Fırlatıp attığınızda, kör edecek kadar tehlikeli. İşte bu yüzden ona saygı duymalı ve uyumlu olmalısınız.

Öneriler:
1. Kış etkinlerinde, karla temas etmekten kaçının. Üzerinizdeki nemlilik, olası bir kaybolma durumunda hızla ısı kaybetmenize neden olacaktır.
2. Çıplak elle karla temas etmeyin. Mutlaka iç eldiven kullanın, donma önce ellerde ve ayaklarda başlar.
3. Karlı yüzeylere kontrolsüz atlamayın. Kayalar, sivri uçlu dal parçaları, size ve malzemelerinize ciddi zararlar verebilir.
4. Koruyucu gözlük olmadan güneşli veya kapalı havalarda doğaya çıkmayın. Kar körlüğü yaşayabileceğiniz gibi tipide görüşünüz kısıtlanabilir.
5. Koruyucu kremler uygulanmadan yapılan kar yürüyüşlerinde ciddi güneş yanığı riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
6. Kar yemeyin, bu vücut sıcaklığınızı hızla düşürür ve sizi tehlikeye yaklaştırır.
7. Kartopu atmayın. Atarsanız da çok sıkıştırmayın. Göz yaralanmalarına yol açabilir.
8. Yaz yürüyüşü yapmadığınız bir bölgeye kışın gitmeyin. Kar kaplı ormanlarda yön bulmak zordur.
9. Pusulanızı mutlaka götürün, pusulanın pili bitmez.
10. Metal aksesuar kullanmayın(yüzük, küpe). Isı iletkenlikleri nedeniyle ellerde ve kulaklarda donmayı hızlandırır.
11. İçme suyunuzu kış suyuna dönüştürün ve izole edin.
12. Sıcak su olmadan iç sıcaklığınız dengelenemez. Termosunuzu unutmayın.
13. Yanınızda en az bir Ocak, Sıcak su için kap, 1 lt yakıt ve bir öğün fazla yiyecek bulundurun.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir