Blog

13 Temmuz 2008

Kar Küfü

Güneş etkisini gösterdi. Toprağı uzun zamandır kaplayan kar örtüsü, dağın kuzey yamaçlarına ve ormanın derinliklerine çekildi. Dünya yavaşça ısınıyor. Kar yavaşça eriyor. Doğa yaşam döngüsünün sağlıklı işlemesini suyu damla damla salarak garanti altına alıyor. İki yaşam kaynağı; güneş ve su dünyayı bir kez daha değiştiriyor. Yaşamı sürdürmenin üreme şansını yakalamaya bağlı olduğu bu ortamda, doğa bu şansı her canlıya sağlıyor.

Orman hala gölge ve kar öbekleriyle dolu. Güneş ışığının az girdiği bu ortam klorofilli bitkiler için çiçek açmak ve üreme döngüsünü tamamlamak için uygun değil. Oysa pek çok yaşam formu güneş ışığını doğrudan kullanmadan farklı enerji kaynakları kullanarak imkansız! gibi gözükeni başarıyor. Işığa yaşama ve üreme döngülerinde ihtiyaç duymayan bu canlıların adı mantar ve küf. Ormanın loşluğun da damlayarak suya dönüşen kar’ın hazırladığı ıslak ve nemli ortam; kurumuş bitkilerin, dalların ve çam ağacı yapraklarının dönüşümü için hazırlanıyor.

Kar küfü, ısı ve nemin etkisiyle oluşan yaşam ortamında; örümcek ağı benzeri bir yayılış göstererek kendi yaşam döngüsünü gerçekleştiriyor. Enerji, ölü yapraktan küfün yaşam enerjisine dönüşüyor. Bu sayede yaşam kaynağı-enerji boşa harcanmıyor. Ölüm hiç gerçekleşmiyor.

Yenilenebilir enerji kayağı olan rüzgar ve güneşin kullanılması küresel ısınmanın önlenmesin de bir çözümdür.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir