7 Ocak 2009

Kar Tozluğu

Kış yürüyüşü donanımlarından en önemlilerini sıralayın deseler, Kar tozluğu bu liste içerisinde kendine üst sıralarda yer bulacaktır. Kış yürüyüşlerinde ayakkabınızın kalitesi ve koruyuculuğu kar tozluğu olmadan tam olarak işlevini yerine getirmez. Boru biçimli bu donanımın temel amacı ayakkabının içerisine kar girmesini önlemektir.Bunun nedeni, ayakkabınızın boğazından girecek olan karın, ayak sıcaklığınızla erimesi ve ayağınızı ıslatmasıdır. Bu özelliği nedeniyle kış yürüyüşlerinin olmazsa olmazıdır ve büyük bir hayati önem taşır. Peki kar tozluğu kulanmamanın olası sonuçları nelerdir? Basit bir anlatımla; nem iletkenliği 25 kat arttırır, yani ayaklarınız 25 kat daha fazla ısı kaybedecektir. Meydana gelen ısı kayıplarının en önemli sonucu ayakta oluşabilecek donmalara zemin hazırlamasıdır.Hiçbir şey yaşamsal kazanımlarınızdan ve konforunuzdan önemli değildir.Bu nedenle kış koşullarında kaliteli ve güvenli bir etkinlik uygun donanımla yapılır.

Boru biçimli gövde: Yüksek karda ayakkabının içerisine kar girmesini engeller.
Boğaz kısmındaki bağlama perlonu: Ekipmanın bacaktan sıyrılmasını engeller.
Dikey kesitteki ek yeri: Tozluğun bacağa kolaylıkla takılmasını sağlar.
Alt kısımdaki ayar kemeri: Ayakkabı bağlama kısmından kar suyu sızıntısını engelleyecek ölçülendirmenin elde edilmesine yarar.
Tozluğun uç kancası: Tozluğun örtücü ön uzantısının ayakkabıya sabitlenmesi işini görür. İp bağlama geçkilerinin en ucundaki ip halkasına takılmasıyla kullanılır.

zati erbaş

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir