Blog

27 Eylül 2017

Kardelen

Toprak sıcak , duvağını savuran gönülsüz gelin gibi kar ; işveli, güzel ve soğuk. Gönülsüz olunca olmuyor, sarmıyor ikisi de birbirini .
Rüzgar savuruyor pencereme orada da tutunamıyor, kayıp gidiyor.

Camdaki su damlalarını çok sevmişimdir. Çocukluğumda camın önüne oturur, damlaların tersyüz ettiği zeytin ağaçlarını seyreder, bir o yana, bir bu yana anlattığı hikayeleri dinlerdim.

Arada bir yoldan geçen kamyonları bile tersyüz ederdi küçücük su damlaları. Bu yüzden sevdiklerimin gözlerinden yaşlar dökülmeye başladı mı dayanamam. işte o damlalar hala tersyüz eder beni.
Havalara ne oldu böyle, su damlası gibi oldular.

Bir yaz, bir kış.
ilkbahar da, sonbahar da yitip gitti esen rüzgarda. insanlar da havalar gibi son zamanlar, göz süzmeden, söz dökmeden sever oldular ve sevdiklerini çok sevdikleri için toprağa gömüyor bazı adamlar.

Yaprak dökmüş akasya ağacının incecik dallarında oynaşan uzunkuyruklu baştankaralar, her dalı, her dikeni tek tek kontrol ederek, karınlarını doyuracak birşeyler arıyor. Nasıl konuştuklarını duysanız aşık olursunuz; ” twittt, twitt, tit, tit.” Fındık bahçelerinden yürüyerek sahile iniyorum, deniz sakin. Sanki dün bağırıp çağıran o değilmiş, kıyıları döven benmişim !Şimdi uslu bir çocuk gibi bakıyor gözlerime.

Karayı hep sevmişimdir, belki de o yüzden birazcık karanlıktır içim. öfkem karadeniz gibi , gözlerim boş anlamsız ve acımasız…
Yaşamın karanlık taraflarında hayat hep var ve hep olacak. Deniz gaşının kuzey yamaçları bir türlü ısınmıyor. Güneş sanki küsmüş gibi oralara hiç uğramaz. Gölgelere mahkum edilmiş bu yamaçlar, mahkumiyetlerine inat en güzel çiçekler tarafından sevilir ve onurlandırırlar.

Fındık ocaklarının diplerinde sıra sıra, öbek öbek, kucak kucak, kardelenler ; her bir yeşil dalda, bir beyaz su damlası …
Gel de ters yüz olma birader !

Uzandım nemli toprağa, soğuğu sardı bedenimi ölümün. Burnumun ucunda, göz yaşı gibi bir kardelen. Ben mi ağlıyorum ? O mu bana ağlıyor, bilemedim ! …

Gezi Yazıları ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir