Blog

7 Ekim 2008

Kedi Çukuru; Doğada Tuvalet Kuralları

İşyerimin yakınlarındaki inşaat artıklarının altında gizlenirken bulmuştum. Pembe burnu bembeyaz tüyleriyle muhteşem bir kediydi. İşim yüzünden evde hapis kalmaya başlayınca köye götürdüm. Arabadan indiğimiz yerde günlerce beklemiş, “annem; oradan hiç ayrılmadı hep seni bekledi” derdi. Bu kayboluş yüzünden kendimi hiç bağışlamadım.

Hasan dağı kamp yeri, kayalıkların çevrelediği küçük bir düzlükte oluşturulmuş. Kayalar arasındaki patikaları kullanarak vadiye hakim tepenin kenarına ulaşabilir, uçsuz bucaksız bir görüş alanına sahip olabilirsiniz. Karanlığın çökmesiyle ovada kurulu kentlerin ışıkları bir deniz gibi alçalıp yükselerek size göz kırpmaya başlayacaktır. Bir bardak çay ya da kahve içinizi ısıtırken aklınızı ısıtacak bir tırmanış düşünmenin zamanıdır. Şimdi sizlere bunu neden anlatıyorum diye düşünüyorsanız söyleyeyim; dönüş yolunda başınıza gelecekler için. Gaitaya basabilirsiniz.

Eline tuvalet kâğıdını alan kayaların arasında kaybolur. Manzarası güzel korunaklı bir yer bulunduğunda ihtiyaç gidermek için çökersiniz. Oraya bıraktığınız, karışık bir beslenme düzeninin artıklarıdır. Et, ot, sucuk, bakliyat karışımı, bol miktarda zararlı bakteri, mikrop ve berbat bir görüntü. Biraz duyarlıysanız; kullandığınız tuvalet kâğıtlarıyla örter üzerine bir taş koymak lütfünde bulunursunuz. Dönüş yolunda kullandığınız ıslak mendili atarken de nasıl olsa organik doğada çözünür demeyi de ihmal etmezsiniz. Bir kişinin atıkları sorun teşkil etmese de çoklu gurupların dar alanda doğaya etkisi çok fazladır.

Hasan dağı kamp yerini kullanan dağcıların izlerini her taşın arkasında görmek mümkün. Her taşın dibine etmişiz. Peki, bunun kuralı yok mudur? Kediler genetik yapıları gereği tuvalet alışkanlığı edinerek doğarlar. Kumda ya da toprakta kazdıkları çukurları kullanarak ihtiyaçlarını giderir ve üzerini toprakla örterler. İşte size doğada tuvaletinizi yapmanın pratik bir modeli.

zati erbaş

  1. Tuvalet ihtiyacınızı gidermek için su kaynaklarından uzaklaşın.
  2. Uzun süreli kamplarda gaitanızı hazırlayacağınız bir kedi deliği çukura bırakarak üzerini örtün ve birden çok kulanın.
  3. Ortak tuvalet yerine bireysel tuvaletler oluşturarak çevresel etkiyi azaltın.
  4. Dağ aşma yürüyüşleri yapıyorsanız çukur kazmadan tuvalet yapmak için güneşli bir alanı kullanın. Güneş, ısı, bakteriler dışkınızın hızla ayrışmasını ve etkisizleşmesini sağlar.
  5. Tuvalet sonrası, temizlik kâğıtları ve ıslak mendillerinizi asla açıkta bırakmayın, mutlaka çöp olarak taşıyın. Taşımayacağınızı biliyorum, taşımazsanız; Büyük baş hayvanların tuvalet kâğıtlarını selüloz temelli olmaları nedeniyle yedikleri bilin.
  6. Bakterilerin hızla çoğalabileceği nemli ve ıslak alanları tuvalet ihtiyacınız için kullanmayın.
  7. Eğimin olduğu bölgelerde, yağmurun atığınızı su kaynaklarına taşıyabileceğini düşünerek uygun yer seçimi yapın.
  8. Çocuk bezleri ve kadın bağlarını çöp olarak değerlendirin ve mutlaka taşıyın.
  9. Yukarıdaki seçeneklerden hiç birini yapamıyorsanız, gaitanızın üzerine toprak atın bir değnekle karıştırarak parçalayın. Küçük parçalar daha hızlı ayrışacaktır.
  10. İdrarınızı bitkilerin üzerine yapmayın, yapıyorsanız böğürtlen yemeden önce bir daha düşünün.
Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir