Blog

21 Ağustos 2009

Kelebeklerin Yaşam Döngüsünden Bir Kesit, Kelebeklerin Aşkı

Büyük Karamelek Kelebeği, hipparchia syriaca

evrenin kuru ve yaşamdan uzak görüntüsü attığımız her adımla yaşama dönüyor. Her yer böcek  ve kelebek dolu. Havanın iç bunaltan sıcaklığına rağmen çevremizde olup bitenin yarattığı farkındalık her şeyi daha bir katlanılır kılıyor. Sararmış otların arasından fırlayan ağaç kabuğu görünümlü iki kelebek hemen yakınımızda bulunan kayaların üzerine konuyor. Erkek kelebek, kanatlarını farklı ritimler kullanarak hızla açıp kapıyor. Kanatların üzerinde bulunan desenler ve erkek kelebeğin hareketi, dişiyi büyülemiş gözüküyor. Kısa mesafeler uçarak bu dans tekrarlanıyor. Patikadaki hareketlenmeden rahatsız olan kelebekler, hızla uzaklaşıyor. Yaşam döngüsünde kelebeğin aşkına tanıklık ediyoruz.

Birkaç saatlik yürüyüş sonrası Sivri tepeye ulaşıyoruz. Öğlen yemeği için harika bir manzarası var.  Sararmış otlar arasından havalanan pek çok kelebek çevrede uçuşuyor.
Diğerlerine oranla daha iri ve acemice uçan ağaç kabuğu görünümlü kelebek ilgimi çekiyor. Patika üzerinde ustaca manevralar yaparak uçarken oldukça çeviktiler. Şimdi neden böyle uçuyor? Belki de yaralanmıştır diye düşünüyorum. Üzerine konduğu kuru ağaç dalına kadar kelebeği izliyor ve sessizce yaklaşıyorum.

Acemice uçuşun nedenini anlamam uzun sürmüyor. Birbirine kenetlenen iki kelebek dünyaya yeni yaşamlar getirmek için yumurtalarını döllüyor. Erkek kelebek, hareketlerimi tehlike olarak algıladığında hızla havalanıyor.  Bu havada uçuşu erkek kelebek kontrol ediyor. Dişiyi tehlikeden uzaklaştırmak için kısa mesafeli hızlı uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu esnada dişi kanatları kapalı ve hareketsiz kalıyor. Ağaç üzerinde birbirine kenetlenmiş durumda olan dişi ve erkek kelebeklerin döl alışverişini bedenlerindeki kasılmalar sayesinde izleyebiliyorum. Her şey yaşam döngüsündeki ölümsüzlüğü yakalamak için yapılıyor.
Doğanın yaşam döngüsü oyunu, büyülü bir dans ve çiftleşmeyle sona eriyor. Ve biz büyük bir anlam yüklüyoruz bu döngüye. Aşk bu olsa gerek!

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir