Blog

13 Şubat 2008

Kemalpaşa Tatlısı (Ballı Mısır Gevreği ile)

Tatlı yoksa dağda  yemek sofranız eksik olur. Kemalpaşa tatlısı en kolay yapılanıdır. Ben farklı malzemelerle tatlıyı güzelleştirmeyi seviyorum. Ballı mısır gevreği ve Kemalpaşa bir araya getirildiğinde inanılmaz bir lezzet ortaya çıkar. Malzemeleri saymak gerekirse Kemalpaşa, Ballı mısır gevreği, Ceviz, Hindistan cevizli çikolata, Dut pekmezi ve Bal sayılabilir.

Kemalpaşaları kaynamış şerbetli suda yumuşayıncaya kadar pişirin. Kamp seti tepsisisin tabanına yaydığınız ballı mısır gevreğinin üzerine Kemalpaşaları düzgün bir biçimde dizin. Tatlıların üzerine Hindistan cevizli çikolataları küçük parçalara bölerek koyun. Bu karışımın üzerine tencerenizde kalan şerbeti gezdirerek dökün ve çikolataların erimesini sağlayın. Şerbet çok fazla olmamalıdır. Eğer şerbet fazla olursa mısır gevreği çok yumuşayacak ve damağınızda bırakacağı tat değişecektir.

Tatlınızı ocağın üzerinde hızlı ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Tatlınız piştikten sonra kamp alanınıza yakın bulabildiğiniz böğürtlen veya frambuazla süsleyin ve ceviz ilave edin. Tatlınız soğuduktan sonra üzerine bal veya Dut pekmezi ilave ederek servis edin.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir