Blog

2 Nisan 2008

Keneler, Yaban Domuzları ve Yaşam Döngüsü

Vadi içersinde yaban Domuzlarının parazitlerinden kurtulmak için kullandığı ağacı inceliyoruz. Uzun zamandır kullanılmış olması ağaca cilalanmış görüntüsü vermiş. Reçinenin mikrop öldürücü özelliğini süreç içerisinde öğrenen yapan domuzları, temizlik sonrası oluşan olası yaraları bu sayede iyileştiriyor.
Yerden yüksekliği neredeyse bir metreye ulaşan izler, burayı kullanan hayvanların boyutları hakkında da bize bilgiler sunuyor.

Dikkatimi, yerde kamufle olmuş bir kenenin hareketi dağıtıyor. Çok hızlı hareket eden kene, rengi ve boyutları nedeniyle neredeyse görünmez durumda. Yaban domuzlarının birinin vücudundan düşen bu kene, ikinci bir av buluncaya kadar yüksek bir yere çıkarak  bekliyor.Kanca benzeri ayaklarıyla yeni avını yakalayan kene, yaşadığı müddetçe bu döngüyü sürdürüyor.

Keneler, sadece yaban domuzlarından değil, doğadaki bir çok canlıdan da beslenerek hayatlarını sürdürüyor. İnsanlar için tehlikeli olan bir çok hastalığın taşıyıcısı olan bu parazitlere karşı doğaya çıkanların dikkatli olması ve mutlaka önlem alınması gerekiyor.

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir