Blog

10 Mayıs 2008

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Doğada yürüyüş sporu yapanlar, tehlikelerden korunmanın en temel yolunun, pasif emniyet tedbirleri almak olduğunu bilir. Pek çok insan için, tehlikeli olan; alınan küçük önlemler sayesinde tehlikeli olmaktan çıkar. Yürüyüş rotasından çıkmamak, uyarılara kulak vermek, uygun malzemeler kullanmak, yeterli miktarda sıvı almak pasif emniyet tedbirlerinden bir kaçıdır ve her zaman işe yarar.

Kırım-Kongo kanamalı ateşi olarak bilinen hastalık, hyalomma türü keneler tarafından bulaştırılan; ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığın, haber yapıcıları tarafından servis edilme biçimine bakılırsa, evlerin, görece güvenli ortamından dışarıya çıkmak büyük bir tehlikedir. Orman gezintileri yapmak, pikniğe gitmek, çocuklarımızı bahçeye çıkarmak yani doğal yaşamın içerisinde bulunmak “şimdilik” yasak değil ama tehlikelidir. Tehlikenin varlığını abartmak, soruna çözüm yaramaktan çok, korku ve endişe yaratmaktan öteye gitmez. Bu korkunun sonuçları, bu hastalığın sonuçlarından daha kötü ve tehlikelidir. Korunma güdüsüyle davranan aileler, çocuklarını doğal yaşamdan uzaklaştırmaktadır. Bu durum, şehir yaşamının tutsaklığından kurtulmayı neredeyse olanaksız hale gelmektedir.

Doğada yürüyüş sporu yapanlar, basit önlemler alarak ve belli bölgelerden uzak durarak, kene tehlikesini en aza indirebilirler.

Bu önlemlerin en önemlisi doğada bulunduğunuz dönem içerisindeki giyinme biçiminizdir. Uzun paçalı, uzun kollu giysiler sizi bu tehlikenin kısmen de olsa uzağında tutar. Açık renk giysiler böceğin kolay görülmesini sağlayarak müdahale olanağı verir. Kenelerin oluşturduğu riskler nedeniyle bundan sonra yapacağınız doğa yürüyüşlerinde  yedek kıyafetler bulundurmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Etkinlik dönüşü yapılan bedensel kontrollerde kene saptanması durumunda vücuttan nasıl uzaklaştırılacağını bilmek en önemli emniyet tedbirlerinden biridir. Bu sayede keneyi size zarar vermeden vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Nasıl yapılır? Sorusunun cevabı basit ve kolaydır; Sakin davranın. Bu sayede vücuttan uzaklaştırma işlemi tehlikesizce sonuçlanacaktır. Keneyi bir cımbız vasıtasıyla vücudunuza yapıştığı en yakın yerden tutun, koparmadan basitçe sallayarak bir çivi söker gibi çıkarın. Çıkarma işleminde kimyasallar kullanmayın. Alkol, kolonya, gaz vb. kimyasallar oluşturduğu refleks nedeniyle kenenin kusarak size virüs bulaştırmasına neden olabilir.

Kenelerin yoğunluklu bulunabileceği yerlerden uzak durmaksa, bütün bu tedbirlerin en önemlilerinden biridir . Bu sayede, olası tehlikelerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Peki, keneler nerede bulunurlar. Sorunun cevabı basittir. Doğal yaşamın bir parçası olan bu böcekler, her yerdedir. Konakçı oldukları hayvanlar, yaban domuzları, tavşanlar, kaplumbağalar, kemirgenler yani vahşi yaşamın diğer elemanlarıdır. Yaşam döngüleri içerisinde insanlar tesadüfen bulunur. Bu tesadüfleri azaltmanın bir yolu doğayı okumakla mümkündür.

Gözlemlerimiz doğada bulunan temizlik ağaçlarının işlevi konusunda bir takım bilgiler edinmemizi sağladı. Bu bilgiler sayesinde, kenelerin belli bölgelerde yoğunlukla bulunduğu sonucuna varabiliyoruz. Yabani hayvanların kullandığı patikalar üzerinde bulunan temizlik ağaçlarının yakınlarda vereceğiniz molalardan uzak durmanız, bu tehlikeden kaçınmak için çok önemli. Bu bölgeler, konakçı hayvanların keneleri vücutlarından temizledikleri bölgelerdir. Bu nedenle, temizlik ağaçların yakınlarında kenelere sıklıkla rastlanabiliyor. Bu bölgelerde mola vermekten, gözlem yaparken yerle temas etmekten kaçının.  Bu bilgi, zati erbaş doğa okulu çalıştayları sonucu edinilen deneyimlerin ışığında kayıt altına alınmıştır.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir