Blog

7 Şubat 2008

Kış Suyu

Hava bu kadar soğuk olmadı uzun zamandır. Kış yürüyüşlerini aksatmadan sürdürmeye çalışanlar her yürüyüş sonrası, “bir daha gitmem” dese de, “evde kaldığımız günler çok sıkıcı oluyor” demekten kendilerini alamazlar.

Bilgi, malzeme ve deneyim arttıkça, yürüyüşlerden alınan verimlilik de artmaya başlar. Yaz yürüyüşlerinde olduğu gibi kış yürüyüşlerinde de sıvı alımı önemli bir konudur. Eve yorgun döndüğünüz yürüyüşlerin pek çoğunun nedeni sıvı alımındaki aksaklıklardan kaynaklanmaktadır.Soğuk su zor bir içecektir, özellikle kışın. Çantalarınıza koruma olmadan yerleştirdiğiniz su kapları, içeceğinizin sıvının ısısının düşmesine neden olur. Bu durum suyun sağlıklı miktarlarda içilemez hale gelmesine neden olur. Bu nedenle su taşıma kaplarınızı mutlaka izole etmelisiniz.

İşte sizlere, kendi deneyimlerimle oluşturduğum kış suyu tarifi. Bir tencerede birkaç dilim elma, birkaç yaprak ıhlamur, bir karanfil ve bir zencefili iki litre su koyarak kaynatın ve soğumaya bırakın. Elmaların ekşi olmamasına özen gösterin. Yürüyüşe gitmeden içeceğinizi süzerek su kabınıza doldurun. Bu karışımı iki-üç kaşık bal ile tatlandırın. İçeceğiniz sadece su ihtiyacınızı karşılamayacak, aynı zamanda sizlere besin de oluşturacaktır. Yetersiz ve düzensiz sıvı alımının sağlık problemleri oluşumunda etken olabileceğini unutmayın.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir