Blog

18 Ocak 2010

Kış Yürüyüşlerinde Doğru Beslenmenin Performans Üzerine Etkisi

Bir doğa yürüyüşünde gülümsemek her şeydir.

Günübirlik doğa yürüyüşlerinin yaşamımız üzerindeki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Hiçbir eğitimi olmayan, çoğunlukla eğitimsiz başlanan bu sporda, öğrenme süreci, deneme yanılma yoluyla gerçekleşiyor ve uzun yıllar sürüyor.

Kent yaşamının kolaylığına alışan insanın, doğanın engelleriyle karşılaştığında geçirdiği bocalama, oluşan güç kaybıyla birlikte, inişe geçen bir ruhsal durum yaratıyor. Çoğu zaman, bilgiyi doğru kullanmayı bilmemekle tetiklenen bu süreç, yetersiz sıvı alımı ve yetersiz beslenmeyle verimsiz bir süreci başlatıyor. Keyifli olacağı düşünülen bir doğa etkinliği, bir daha yaşamayı istemeyeceğiniz bir geziye dönüşüyor.

Yemek molasında alınan her yudum sıcak sıvı, insanların yüzündeki gülümsemeyi güzelleştiriyor. Çantalar açıldıkça ortaya çıkan yemekler, şaşkınlığımı arttırıyor. Haşlanmış ve limonla terbiye edilmiş sebze menüsü, sebze kızartmaları, lahana sarmaları, kavurmalar ve aklınıza gelmeyecek her türlü içki mezesi bu yürüyüşlerde karşılaştığım yemeklerden.

Yaz mevsiminin göreceli, güvenlikli iklimsel koşullarında öğlen yemeğini şölene dönüştüren bu yemekler, kış koşullarındaki enerji ihtiyacı nedeniyle, oluşabilecek her hangi bir kaza veya olumsuz durumda, bulunacak çözümün gecikmesine neden oluyor. Doğada güvenlik sağlamanın birincil yolu pasif emniyet tedbirlerini uygulamak, yani her koşul ve durum için hazırlıklı olmak. Uygun giyim tarzı, yeterli sıvı ve yiyecek, alabileceğiniz en önemli güvenlik önlemi.

Kış yürüyüşlerinde beslenme, etkinliğin niteliğine göre büyük önem taşıyor. Sadece yürüyüş parkurunun zorluğu değil, iklimsel koşullarda aşılması gereken önemli bir engeli oluşturuyor. Aşılan her zorlu engelle ortaya çıkan enerji kullanımı, ısı dengemizin yeterli seviyede kalmasını sağlıyor. Aktif olduğumuz ve yeterli besin aldığımız müddetçe bir kış etkinliğinde aşılamayacak engel yok. Bununla birlikte, enerji ihtiyacımızı karşılayamayacak içeriğe sahip besinler bu etkinlikte sadece sırtımıza yük olmaktan öteye gidemiyor. Bu nedenle, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz pek çok yiyeceğin doğa aktivitelerinde hiç işinize yaramayacağını bilmelisiniz.

Doğa aktivitelerinde yiyeceklerin, enerji sağlama işlevlerinin dışında sizlere sağladığı en önemli avantaj yüksek psikolojik performanstır. Keyifli ve damağınızı okşayan bir yemek içe dönüşle başlayan psikolojik çöküşü engelleyerek moral seviyenizi yükseltecek ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. Bir doğa yürüyüşünde gülümsemek her şeydir. Gülümsemenin oluşturduğu zincirleme reaksiyon bir mutluluk ve isteklendirme dalgasının guruba yayılmasını sağlar. Mutlu insanların bir arada olduğu ekibin başarısı ise kaçınılmaz bir sonuçtur.

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir