Blog

7 Şubat 2008

Kış Yürüyüşlerinde Soluk Alma Refleksini Geliştirmek

Basit ve sıradan bir refleks; nefes almak. Oysa yaşam bu basit ayrıntıda gizli. Hava buz gibi soğuk. Bu basit cümle doğa yürüyüşçüsü için önemli bir tehlikenin anlatımı. Soğukla ilgili tehlikeleri algılama biçimimiz donmak fiiliyle eşdeğer. Oysa donmanın dışında da bizleri bekleyen küçük ama bir araya geldikçe büyüyen tehlikeler var. Hava buz gibi soğuk ve derin bir nefes alın; sakın almayın bu bir şaka. Kış yürüyüşlerinde soluk alma refleksini geliştirmek üzerine sizlere bir takım bilgiler vereceğim.

Bu deneyimlenmiş bilgiler sizlerin doğa yürüyüşlerinden yararlanma verimliliğinizi yükseltecektir. Soğuk havalarda nefesiniz sert soluk alma biçimindeyse, ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Isı ve sıvı kaybını beraberinde getiren bu durum, kalbinize binen yükü de arttıracaktır. Her etkinlikte kalp atım hızınızı kontrol etmelisiniz. Küt küt atan bir kalp zorlanıyor demektir. Bu durum yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilir. Soğukla daha da zorlaşan soluk almak kalbinize fazladan yük getirecektir. Kış koşullarında doğa yürüyüşlerinden kazanım, sıvı almak ve doğru soluk alma biçiminin öğrenilmesiyle sağlanır. Sıvı temel yardımcınızdır. Enerji, ısı, oksijen ve yaşamsal pek çok şey vücudunuzda kan yoluyla taşınır. Dolaşımdaki suyun azalması beraberinde pek çok sorunu da getirecektir. Ancak oksijenin bu sisteme dahil olma sürecinde oluşabilecek hatalar ciddi verimlilik düşüşlerine neden olur. Soğuk hızlı bir nefes, ciddi bir ısı kaybı nedenidir. Bu esnada sadece bu nefesi vücudunuzun kullanabileceği hale getirmek, yani nemlendirmek ve ısıtmak, varolan enerjinizin boşa harcanması demektir. Bunu yapacak gücünüz olsa bile hızlıca yapılan bu soluk alış verişi alınan nefesin tam olarak değerlendirilememesi ile sonuçlanır.

Bu olumsuz durumun önüne geçmek sanılandan çok daha kolaydır. Soluk alma ve vücutta soluğun tutulma süresini arttırmak, verimli oksijen alımı ve dolayısıyla enerjinizi doğru kullanmanız anlamına gelir. Çok soğuk havalarda soluğunuzu ön ısıtmadan geçirebilirsiniz. Bir kar maskesi, ince bir kaşkol yada fermuar ile birleştirilebilen balıkçıyaka kazağınızın boyun kısmı bu iş için rahatlıkla kullanılabilir. Burnunuzla giysiniz arasında sıkışan sıcak hava, size fazladan birkaç derecelik sıcaklık sağlar. Soluk alma alanında oluşan tampon bölge, alınan soluğun da nemlendirilmesini sağlar.

Peki, soluk alma şekliniz nasıl olmalıdır? Basit bir anlatımla nefesinizi sayarak almalısınız. Yani, nefes alırken akciğerlerinizin şişme süresini sayılarla ifade edin. Tam dolma ve boşalma süresi 1’den 6-8’e sayana kadar olmalıdır. Ben bunu adımlarımla yapıyorum. Yürürken attığım iki adımım ciğerlerimin dolma süresini, diğer iki adımım ise boşalma süresini ifade etmektedir. Düzenli adım, düzenli nefes, düzenli kalp atımı sayısı oluşmasını sağlar. Bu sayede uzun mesafeler kat edilirken, hangi mevsim koşulları olursa olsun, doğru nefes alma az güç harcayarak doğru ve verimli bir faydalanma sağlar.

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir