Blog

26 Ocak 2010

Kış Yürüyüşlerinde Su İçmenin Görünmez Tehlikeleri

Sırt çantalarının yan gözlerinde su taşımanı oluşturduğu tehlikeler.

Soluk soluğa kalan yol arkadaşlarıma, nefeslerini ayarlamak için fırsat yaratıyorum. Molaaaa. Yüzlere bir gülümseme yayılıyor. Herkes su içsin. İyi de suya ulaşmak hiç de o kadar kolay değil. Su içmek için sırt çantalarının yan ceplerine konulmuş su şişelerine uzanan herkes geriye doğru kıvrılan kollarıyla, pirelerini kaşıyan kediler gibiler. Çantanın soluksuz bıraktığı sırtlarda yoğunlaşan ter buharı yüzünden nem sırtta % 120 ye çıkmış durumda. Hafif esen rüzgarın dolaştığı ortamda su için çantayı indirmek hiç kolay bir iş değil bu durumda. Çanta indirildiğinde sırt kısmında hızlı soğuma kaçınılmazdır. Isı kaybının vücut tarafından yaşamsal bir tehdit olarak algılanması, sırt çantasını çıkarmadan iş yapma refleksinin gelişmesine neden olur.  Suyun yaşamsal bir ihtiyaç olduğu bu durumda, çantayı indirmeden suya ulaşmanın çözümünün kolaylıkla bulunduğu düşünülür.

Bu sorun, günümüz insanın doğasında pek de bulunmayan bir nezaketle aşılır. Su şişemi uzatabilir misiniz? Tabiî ki neden olmasın. Suya ulaşmak her şeydir. Şişenin yerine konması için yardım istenir ve her zaman bunu yapacak bir centilmen bulunur. Bulunur mu? Her zaman bulunmaz. Herkes bilir, ben yardım etmem. Bu isteği geri çevirdiğimde yüzlere yansıyan buruşmayı izlemeyi sevdiğimden değil, sadece bunun doğru olmadığından. Alışkanlığa dönüşen bu isteklerin karşılanması, ileride onlara büyük zarar verebilir de ondan. Nasıl mı?

Hiç tehlikesi yokmuş gibi gözüken, kolunuzu arkaya kıvırarak suyunuza ulaşma çabası sırasında oluşabilecek bir kas zedelenmesi; sizi, doğadan bir ömür uzaklaştırmaya yetecek kadar sağlık problemi yaratır. Doğa’da yaptığınız etkinliklerin içerdiği basit riskleri öğrenmek, sağlıklı ve uzun bir doğadan yararlanma sürecinin başlangıcıdır. Bir molada çantanızı güvenli bir şekilde sırtınızdan indirmeyi, mola sonrası sağlıklı bir şekilde kuşanabilmeyi öğrenmek hiç de zor değildir. Bu nedenle özellikle kış etkinliklerine çıkmadan önce küçükte olsa mutlaka eğitim almalısınız.

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir