Blog

30 Mayıs 2011

Kızböceği / Zygoptera – Damselflies

Vadide akan dereyle coşan otsu bitkiler, neredeyse belime kadar geliyor. Sudan yükselen buğu, otların üzerine konuyor ve suya dönüşüyor, her yer ıslak. Güneşin, arada bir yüzünü göstermesiyle oluşan alamuk (nemli ve boğucu hava) soluk almayı güçleştirse de hiç şikâyetçi değilim. Baharı böyle bereketli ve coşkulu yaşama şansını çoğu zaman yakalayamıyoruz.

Dere kenarlarında boylanan otların kimi tohuma dönmüş bile, zaman ne kadar hızlı geçiyor. Suya yaklaştıkça koyu gölgeden ve suyun üzerinden yükselen sinek bulutu, ağzıma burnuma dolsa da, yaşayan bir yerde olma duygusu, keyfimin kaçmasını önlüyor.

Zarif kanatları, benekleri ve renkleriyle gölgeler arasında gizlenen bir böcek de, sinekler gibi gölgeleri mesken tutanlardan. Kız böcekleri; Şeffaf kanatlarından yansıyan güneş ışığı onlara büyülü bir güzellik kazandırıyor. Kırılganlıkları, zarif uçuşları, ya da renkleri onlara bu ismi kazandırmış olmalı ya da başka bir şey.

Aslına bakarsanız bu güzellik abideleri, kusursuz birer avcı; Onlar sadece öldürmeye programlanmışlar. Zarif uçuşların, renklerin ve kırılganlığın gizlediği bu canlıların acımasız avcılar olduğuna inanası gelmiyor insanın. İşte şimdi neden “Kızböceği” ismini hak ettiklerini daha iyi anlıyorum.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir