Blog

30 Mayıs 2008

Kuşları Parkın İçerisinde Beslemek Yasaktır.

Şehrin kıyıda köşede kalmış yeşil alanları; Trafiğin karmaşasından,  üst geçitlerden, dik ve pis sokaklardan bunalan, çocuklar ve yaşlılar için birer vaha işlevini görür. Sevecen bir ağacın gölgesi karşılıksızdır; Hele, hava bunaltıcı ve sıcaksa. Kenti yönetenlerin bu küçük alanları görmezden gelmeleri kimseyi rahatsız etmez. Görmezden gelindiği sürece bu alanlar korunmuş olur. Seçimler yaklaşmasın diye dua eden pek çok insanın olduğuna eminim. Bu dua kendi dengesini kurmaya çalışan şehir içindir. Kenti yönetenler; yenileme adı altında yolları, kaldırımları, parkları bozacak, şehrin görkemli çınarlarını kurutacaktır. Şehir yönetenlerin insafına kalacaktır.

Ben kuğulu parkı çok severim. Kendimi göçmen kuşlardan biri gibi hissederim. Kentin ortasında, kentten uzak;  soluklanmak ve dinlenmek için kuğulu parktan daha iyisi bulunamaz. Güvercinler, kumrular, saksağanlar ve insanların mekân tuttuğu bu parkta, hiç kimse birbirine dokunmaz. Parkın insanı en incitici tarafı kuğuların tutsaklığıdır. Çayımıza eşlik eden simitten, iri bir lokma kopardığımızda düşecek susamı bekleyen serçeyi gözlemek içimizi ısıtır. Küçük parçalar arttıkça telaşılı güvercinler sarar dört yanınızı.

Şehri yönetenler, duyuru panolarında; kuğulu parkın kuşlarını bizlere tanıtırken, sosyal sorumluluk projelerinden birini daha gerçekleştirmenin haklı gururunu duyarlar. Her ne kadar kuşların bazıları o parkı mesken tutmasa da. Göz önünde yapılan her şey, konum güçlendirmek ve siyasi gelecek için bir yatırımdır. Durumun gereğini yapmak bu olsa gerek.

Mesnevi sokağın, Hoşdere Caddesi’ne bağlandığı yerdeki parkın içerisinden geçen yaya yolu, geniş merdiven basamaklarıyla yaşlılar için düşünülmüştür. Taş döşeli yolun geniş basamakları soluğumuzu düzenlemek için fırsattır. Köpeklerini serbest bırakanlar tedirginlik yaratsa da küçük uyarılarla sorunu çözümlemek kolaylıkla mümkündür.

Seçimler yaklaştı, hummalı kaldırım ve boya yenileme çalışmaları sürüyor. Toz duman olmuş bir şehir görüntüsü hâkim her yana.  Parklara el atmak lazım! diyenler, tabelaları yenilediler bile. Kuğulu parkı, çağdaş yaşamın gereği olarak vitrine koyanlar, göz önünde olmayan parklara çaktıkları şu tabelalarla gerçeğin hiçte vitrine konulanlarla bağdaşmadığını gösteriyor.

Size bir soru: “Kuşlar nerede beslenir?”

zati erbaş

Genel, Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir