Blog

23 Eylül 2008

Mısır Unu Hamuru Kızartması

Taze ekmeğin kokusunu hiçbir şeye değişmem. Sanırım hepiniz benimle aynı fikirdesiniz. Doğaya çıkmışsanız taze ekmek bulmak çok zordur. Köylerden geçerken boyun büküp isteyebiliyorsanız; size verilen bir parça köy ekmeğini önce, uzun uzun koklar, ona kıyamayan gözlerle bakar, eninde sonunda yersiniz. Tadı da doyumsuzdur hani. Bazılarınız, sende ekmek yeme kardeşim diye düşünüyor, ne olur üç beş gün yemesen. Aslın bakarsanız hiçbir şey olmaz. Ama yağmur nedeniyle üç gün çadırda hapsolan birisi için taze ekmek kokusu inanılmaz bir moral ve isteklendirme kaynağıdır.

Buğday unu götürdüğüm gezilerde mayalayıp içi peynir ve pastırma dolu hamur parçaları kızartsam da, büyük parçaların iyi kızarmadığını gördüm. Ekmeğin yerini tutmayan ama çayla inanılmaz iyi giden bu yiyecek, ekibin moralini yükseltmeye yetiyor. Çözüm arayışım Ordu’dan geldi. Hamsili pilav yaparken kullandığım fırınlanmış mısır unu bu yiyeceği geliştirmemi sağladı.

Fırınlanmış mısır unu nasıl yapılıyor? Süt mısır evresinde toplanan mısır, odun fırınlarında kurutuluyor. Bu aşamada kuruyan ama aynı zamanda pişen mısır, un haline getiriliyor. Pancar çorbası, ekmek, yağlaş yapımında kullanılan unun tadı ve kokusu farklı.

Mısır unu hamuru kızartması yaparken ¾ mısır unu ¼ buğday unu, maya ve tuz kullanıyorum. Buğday unu, özleşme imkânı olmayan mısır ununun özleşmesini ve dağılmadan işlenmesini sağlıyor. Belirtilen ölçülerde un ile hamurunuzu tuz ve maya kullanarak hazırlayın. Demlikte ısıttığınız suyu tencerenin yakınına koyarak buradan yayılan ısı ile mayalanmayı hızlandırın. Hazırladığınız hamurun biraz tuzlu olasına dikkat edin ve şeker kullanmayın. Mayalı hamuru yemek kaşığınızın içini kullanarak ölçülendirin. Avucunuza sürdüğünüz bir parça zeytinyağını kullanarak avucunuzda küçük bir yufka açın. Hazırladığınız, peynir türlerini (çeçil, tulum, kaşar vs) kullanarak yarısını doldurun. Pastırma bu karışımın olmazsa olmazıdır; ancak yağlı oluşu nedeniyle sucuk kullanmayın. Hamurunuzu yarım ay olacak şekilde kapatın ve kenarlarını sıkıştırarak kızgın yağda kızartın. Artan yağınızı süzerek geri kazanmayı unutmayın.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir