Blog

26 Şubat 2008

Ökseotu’nun Yayılışı

Ökseotu (viscum album L.) nu bölgemizdeki pek çok ağacın üzerinde görebilirsiniz. Her mevsim yeşil olan bu bitki, üzerinde barındığı ağaçtan beslenerek yaşamını sürdürür (Klorofilli, çalı formunda, yarı parazit-hemiparazit). Meyveleri Ekim sonundan Aralık ayına kadar olgunlaşan Ökseotu’nun olgun meyveleri beyazımsı sarı renktedir. Meyve bir tohum içeren yalancı drupa* şeklindedir.

Tohum içeriğindeki meyve özü pek çok kuş ve memeli tarafından sevilerek tüketilen Ökseotu; Ökseotu Ardıcı, Mavi baştankara, Kestane kargası, Tahtalı güvercin, Karabaş ötleğen, Sıvacı kuşu, Büyük Baştankara gibi kuşların yanı sıra memeli hayvanlardan Çam sansarı ve Sincabın da besin listesinde yer almaktadır.
Bitkinin doğal ortamlarda yayılış göstermesi kuşlar ve memeliler vasıtasıyla gerçekleşir. Bitki meyvelerinin tohumları dış yüzeylerinin yapışkan örtü ve liflerle kaplı olması sayesinde ağaçlara tutunmaktadır.

Fotoğraflardaki dışkı örnekleri meyvelerin sindirilemeyen dış kabuk ve tohum çekirdeğini göstermektedir.Bırakıldığı yerler ve özellikleri dikkate alındığında (kayalar, hayvan kemikleri) bu dışkının bir sansara ait olduğunu söylemek mümkündür. Pek çok hayvan kendi alanının sınırlarını dışkılarını kullanarak işaretler.

*Drupa-Eriksi meyve. Meyve kabuğunun dış kısmı derimsi, orta kısmı etli ve iç kısmı sertleşmiştir (erik, kayısı v.b.).

zati erbaş

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir