Blog

20 Temmuz 2011

Örümcek Konservesi

Yaşam ve ölüm, iç içe her daim. Biri diğerini kovalıyor gün boyu. Görünmez bir güç savaşı sürüyor, biz farkında olamasak da. Olan bitenin farkında olmak önemli, önemli çünkü, yaşam döngüsünü anlamak, hayatı daha değerli kılıyor. Bu gün, ölümden bahsetmenin anlamı yok biliyorum ama ben bahsedeceğim. Bahis konusu ölüm, yaşamı yeniden doğuracak olan ölüm. Ölüm yaşamı doğurur mu demeyin. Belediye otobüsündeki gibi bir yer açmaktan bahsetmiyorum ben, bu başka bir şey. Doğacaksın, büyüyeceksin, avlanacaksın, şansın yaver giderse, çiftleşeceksin ve yeni nesil senin eserin olacak. Kıyasıya bir mücadele yaşanacak ve güçlüler hayatta kalacak.

 

Güneşin, mangaldan dökülen köz gibi olduğu günlerden biri; Eymir gölü civarı. Orman yolunda kıyasıya bir mücadele, bir güçler savaşı sürüyor. Örümcek bütün silahlarını kullanıyor. Vücudu her türlü hava saldırısını ona iletecek erken uyarı sistemiyle dolu. Kimyasal silahları avını öldürecek güçte. Hızı insanla kıyaslandığında dudak uçuklatacak cinsten.

Eşek arısı da hiç yabana atılacak cinsten değil. Göz alıcı parlak renkler, kırmızı siren lambaları gibi çarpıyor gözüme. Uzak dur, diyor. Uzak dur benden canın yanmasın. Çocuklarımıza bu küçük ayrıntıları anlatabilsek ne güzel olurdu diyorum içimden. Gerçi deneyimlerim; Bizim eşek arılarının (güzel şeyler yapacağız diye yola çıktıklarım) habersiz soktuklarını öğretti ya bana, olsun düş kurmak yasak değil ya.

Eşek arısının yaptığı saldırı çok kısa sürüyor. Arı göz açıp kapayıncaya kadar örümceği zehirli iğnesiyle sokuyor. Avının çevresinde dolanan, küçük uçuşlar yapan arının hali görülmeye değer. Tam bir kabadayı edası var. Gereğinden fazla yaklaştığımı düşünüyor olmalı ki duruşunu değiştirerek bana mesaj vermeyi de ihmal etmiyor. İstersen iğnemin tadına sen de bakabilirsin!

Örümceğin öldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece uyuyor. Güçlü bir anastezik maddeyle uyutulan örümcek, bir yemeğe değil, bir konserveye dönüşüyor. Arı bu besini kış için değil, yavruları için yakalıyor. Kuluçka odasına bırakılacak olan yaşayan örümcek konservesi, yeni doğan arı larvalarının iyi beslenmelerini ve sağlıklı bireyler olmalarını sağlayacak.

Çok acımasızca bu mu diyorsunuz? Çevrenize bakın, iş arkadaşlarınıza, yaşadığınız dünyaya, ne savaşlar sürüyor, siz farkına varmasanız da. Ve, dünyadaki pek çok insan, bir birini, diri diri yiyor, hem de hiç uyuşturmadan. Birileri dünyanın sunduğu zenginlikleri yerken, Afrika’daki kuraklık sonucu 500 bin insan açlıktan ölecek ve bu ölümlerden yeni yaşamlar asla doğmayacak. Kimin acımasız olduğunun, farkında mısınız? Değilseniz aynaya bakın.

zati erbaş

 

Gezi Yazıları

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir