Blog

30 Aralık 2008

Rüzgar Isırığı

Hava nasıl? Soğuk. Çok soğuk. Soğuk ısırıyor adamı! Aracımızın termometresinin gösterdiği dış ortam sıcaklığı o kadar da düşük değil oysa. Olsa olsa sıfır derece. Dışarıda güneş pırıl pırıl. Hafif esen rüzgarın dışında olumsuz hiç bir şey yok.

Hava sisli. Işık dağı gözükmüyor. Ağaçları örten kar, ormanı büyülü bir güzelliğe büründürüyor. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz yürüyüşe başlamadan önce. Hafif rüzgar yüzümüzü ve ellerimizi ısırıyor.

Kar yağıyor.Her şey çok güzel. Rüzgarın savurduğu kar görüşümüzü etkiliyor. Yüzümüzde ve ellerimizde yanma benzeri bir duygu hissediyoruz.

Nasıl oluyor da termometre sıfır dereceyi gösterirken soğuğu bu denli hissediyoruz?

Bu soruya verilecek yanıt, ölçülen sıcaklık ve hissedilen sıcaklık değerlerinin içeriğinde gizli.

Ölçülen sıcaklık: Pencereyi açıp termometreyi dışarı bıraktığımızda ölçülen sıcaklık değeri.
Hissedilen sıcaklık: Rüzgar şiddetine bağlı olarak vücut üzerinde hissedilen etki.

Hava sıcaklığı ve esen rüzgarın şiddeti değiştikçe; soğuğun deri üzerindeki etkisi de değişiyor. Rüzgar hızı, deri yoluyla ısı kaybetme hızını da artıyor.

Bu hissediş, kış etkinliklerinin tehlikelerinden yalnızca biri. Isı kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bu durumu değiştiren pek çok bileşen var. İnce giysiler, vücutta oluşan nem, bireyin yaşı, cinsiyeti, beden iriliği, antrenman durumu,sıvı kaybı hatta psikolojik durumu (vs) bu bileşenlerin bazıları.

Rüzgar şiddetiyle ortaya çıkan,hayati tehlikeler oluşturabilecek bu durumun önüne geçmekse oldukça kolay. Doğa’da yürüyüş sporu; Giyim ve donanımı, beslenmesi ve sıvı alımı konusunda bilgilenmekten geçiyor.

zati erbaş

Hava sıcaklığı sıfırın derecenin üzerinde : Uygun giyim ve donanımda çok az tehlikeli
0 ila -24 Derece sıcaklık aralığı: Uygun giyim ve donanımda tehlikesiz ya da az tehlikeli. Korumasız yüzeyde, kulak ve burunda üşüme ve donma tehlikesi
-24 Derece ve üzeri sıcaklıklar: Teknik donanım ve bilgi gerektirir. Çok tehlikeli.

Doğada Yürüyüş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir