Blog

6 Ekim 2009

Sakarmeke

Kuşlar için temizlik zamanı

Karanlıkla birlikte, anamın sesi çınlatırdı sokağı; Oğlum bıkmadın mı oynamaktan? Eve gel, yemek hazır. Eve dönmenin hiç kolay olmadığını bilmelisiniz. Üstü başı toz toprak olan ben, kapının girişinde iki şamar istihkakımı alır, sonra doğrudan banyoya sokulurdum. Ilık su yüzümden süzülürken, dudaklarımda çamurlu bir tat bırakırdı. Mangalda ısıtılmış kocaman bir havluya sarılıp kurulanır; Sabun kokulu pijamalar, sofra da her daim hazır bulunan karalâhana çorbası ve hamsiyle tamamlanırdı gecem.

Hafta sonu ziyaretçilerinin göle attığı ekmekleri kapmaya çalışan Sakarmekeler suyu hızla yararak oradan oraya uçuşuyor. Her besin kırıntısı kuşlar tarafından kapılıyor.  Oyuna benzeyen bu kargaşa, aslına bakarsanız hayatta kalmak üzere kurgulanmış, sadece güçlülerin hayatta kalacağı bir yaşam mücadelesi. Onları izleyen çocuklar da en az kuşlar kadar heyecanlanıyor bu hareketlenmeden. Kuşlar hayatta kalma oyununu öğrenirken, çocuklar da yaşam oyununa hazırlanıyor, toz toprak içerisinde.

Sudaki ekmek kırıntılarının azalmasıyla ortam biraz yatışıyor. Kuşlar, sazlığın içerisindeki gölgelerde kayboluyor. Sahile yakın, su yüzeyinde kalan bazı taşlarsa, Sakarmekelerin temizliği ve makyajları için bir çekim merkezi oluşturuyor. Bir su kuşu için su, yaşam alanı olsa da, onunla temas etmek, ölümcül sonuçları doğuruyor. Bu nedenle kuşun vücudu ile su arasında bariyer oluşturan tüylerin bakımı çok önemli. Tüm kuşlar gibi su kuşları da temizliklerine büyük bir önem veriyor.

Sakarmeke, taşların bulunduğu sığlıkta yıkanarak vücuduna yapışan bütün atık maddeleri temizliyor. Bakım gerektiren tüylerini kabartıyor, tarıyor ve fazlalıklardan kurtuluyor. Kuyruk sokumuna yakın bir bölgede bulunan yağ kaynağını kullanarak tüylerinin suya karşı direncini arttırıyor ve sızdırmazlık sağlıyor.  Karaya çıkan Sakarmeke kanat çırparak fazla sularından kurtuluyor ve kuruyor. Temizliğini tamamlayan kuş yaşam alanına, suya dönüyor.

Sakarmeke için yaşamsal önem taşıyan temizliğin süresi ve aşamaları verimliliğin ön planda olduğunu gösteriyor. Duşta zaman geçirerek temizlendiğini düşünen ve temiz su kaynaklarını hoyratça kullanan insan, gelecek kuşakların, çocuklarının yaşamını eksiltiyor.  Belki de suyu akıllıca kullanmak için önce ruhumuzun arındırılması gerekiyor.

zati erbaş

Doğa Okulu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir