Blog

23 Mart 2008

Salyangoz, Bahçe Salyangozu

Salyangoz, Bahçe Salyangozu
Helix aspersa

Nemli derileri nedeniyle, bahçe salyangozları en fazla nemli havalarda ve geceleri aktifdirler.
Fiziksel Tanımlama

Bahçe salyangozlarının soluk gri nemli bir derisi vardır. Ön uçta dört adet dokunaç bulunmaktadır; kısa olan ikisi hissetmek için kullanılır, daha uzun olan diğer ikisi ise göz dokunaçlarıdır. Bu tür salyongozların kabuğu açık kahverengidir. Üzerinde kabuğun spiral yapısını takip eden daha koyu kahverengi bantlar vardır. Kabuk rengi kendi içinde soluk sarıdan hemen hemen siyaha kadar değişir.

Dağılım

Tüm Avrupa’da yaygın olarak bulunurlar.

Habitat

Bahçe salyongozları çeşitli habitatlarda yaşarlar. Sıklıkla, bahçelerde, parklarda, ormanlarda ve bataklıklarda bulunurlar.

Beslenme
Otçul olan salyangozlar, çürümekte olan yeşillikler, algler, funguslar, likenler ve bitki yaprakları ile beslenirler. Otçul beslenmelerinin bir parçası olarak sıklıkla bahçe bitkileri ile beslenirler ve bu yüzden bazen zararlı olarak algılanırlar. Bahçe salyongozlarının beslendikleri otlarda selülozu sindirmelerini sağlayan simbiyotik bakteriler bulunur. Salyongozların nemli kağıt ve karton yedikleri de bilinmektedir.

Davranış
Nemli derileri nedeniyle, bahçe salyangozları genellikle nemli havalarda ve geceleri aktiflerdir. Koşullar çok kuru olduğunda, salyangoz kabuğunun içine çekilir ve girişi parşömene benzer, epiphragm, bir yapıyla sıvar. Bu durumdaki salyangozlar sıklıkla bahçelerdeki taşların altında veya korunaklı bir duvarın köşesinde görülür. Bu şekilde kabuğuna kapanmış salyangoz bir çeşit canlılığını askıya alır ve suya gereksinim duymadan bir kaç ay yaşabilir.

Bahçe salyangozları, üzeri radula adı veilen boynuzumsu dişelerle kaplı kurdele benzeri dilleri ile yiyeceklerin üzerini kazıyarak beslenirler. Bu dil yapısı algleri ve likenleri kayaların ve duvarların üzerinden kazımalarına olanak sağlar. Bazen, nemli bir duvarın üzerindeki algleri yerken arkalarında bıraktıkları izleri görebilirsiniz.

Üreme
Bahçe salyangozları, yılanlar gibi hermafrodittir (erdişi, çift cinsiyetli). Yani hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptirler. Buna karşın çiftleşmek için yine ikinci bir salyangoz bulmak zorundadırlar. Çifleşme döneminde (geç bahar veya erken yaz) iki salyangoz karşılaşırsa, çiftleşme bir salyangozun diğerinin derisini kireçlenmiş bir “aşk oku” ile delmesiyle başlar. Bu “aşk okunun” tam amacı henüz tam olarak bilinmemekle beraber, diğer salyangozu küçük sperm paketlerini takas etmek üzere uyardığı düşünülmektedir. Çiftleşme tamamlandıktan sonra salyangozlar, takas edilen spermle döllenen yumartalarını kendi içlerinde üretirler

Çifleştikten yaklaşık bir ay sonra salyangoz 100 civarında küçük beyaz yumurtayı nemli toprağın altındaki yuvasına bırakır. Koşullar yumurta için uygun olursa, 14 gün sonra yumurtalar çatlamaya başlar. Yumurtadan yeni çıkan salyangozların kırılgan bir kabukları vardır ve tam olgunluğa erişmeleri iki yıl sürer.

Korunma satüleri
Bahçe salyonları IUCN Kırmızı listesinde değillerdir. .

Notlar
Bahçe salyongozu, Fransız mutfağında yenilen salyangozla, Helix pomiata,  yakın akrabadır.

Genel

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir